ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

BURSİ BİLGİLENDİRME 2018/1

22 Ekim 2018

 

1997 yılı başlarında 9 kişinin ayda 14 Milyon TL ile oluşturmaya başladığı burs fonu bugün 850’nin üzerinde burs bağışçısı (BURSİ), 2017-2018 eğitim yılında 634 ODTÜ öğrencisine burs desteği sağlayacaktır. Sizlerden gelen desteklerle 1998 ile 2017 yılları arasında geçen 20 yılda 1.287 BURSİYER mezun ettik.
Aylık burs tutarları düzenli olarak bursiyerlerimizin hesaplarına direkt olarak yatırılmaktadır.
22 Şubat 2018
BURS HAVUZU ÇALIŞMA GRUBU
BURSİ BİLGİLENDİRME 2018/1
İstanbul ODTÜ Mezunları Derneğinin öğrenci kardeşlerimize burs olanağı yaratma heyecan ve çabaları Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) gönüllüleri, mezunlarımız ve hatta ODTÜ’lü olmayan dostlarımızın katkıları ile büyüyerek devam ediyor. Bu bilgilendirme yazısında siz değerli bağışçılarımızla 2017 yılının ikinci yarısında yaptıklarımızı ve geldiğimiz noktayı aktaracağız.
30.06.2017’de 885 olan bağışçı sayımız 2017 yılı sonunda 921 oldu. Bursiyerlerimizin sayısı ise 634’e ulaştı. 01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında 634 bursiyerimize 1.828.210 TL kaynak aktardık. Finansal tabloları ekte inceleyebilirsiniz.
Yürütmekte olduğumuz maddi katkı ötesi, mentorluk, maraton kardeşliği, bursiyerlerimizin kariyerlerine yönelik desteklerimizi de sürdürürken, birlikte vakit geçirme, bursiyerlerimize daha çok dokunabilecek saatler yaratma hedefimize de arttırarak devam ediyoruz.
Bursiyerlerimiz ve gönüllü öğrencilerden oluşan KÖPRÜ grubu ise toplumun diğer kesimleri ile köprüler kurmaya, toplumsal projeleri belirlemeye, kendi aralarından seçtikleri proje koordinatörlerinin önderliğinde projeleri yaşama geçirmeye devam ediyorlar.
BHÇG gönüllüleri arasına katılacak her bir yeni dost, bize enerji ve motivasyon kazandırırken, katkıları da sürecin yürütülmesinde son derece gerekli ve yaşamsal. Henüz aramıza katılmamış mezunlarımızı da aramızda görmeyi diliyoruz.
2017’nin ikinci yarısında neler yaptık;
Köprü grubu 2017 güz döneminde çalışmalarına aşağıdaki yeni koordinatörleri ile başladı.
Esra Kayaalp (STAT 4.Sınıf) Genel Koordinatör,
Emre Karabakla (EE 2.Sınıf) Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) Koordinatörü,
Müjgan Ayan (ESE Hazırlık) ve Gülçin Dikbaş (ESE 1.Sınıf) Avrupa Birliği Proje Koordinatörleri,
Hande Vural (FLE 4.Sınıf) ve Zeynep Yavuz (FLE 4.Sınıf) Giysi Kırtasiye Proje Koordinatörleri,
Melis Pakkaya (HIST 1.Sınıf) ile Sinan Adsaz (HIST 3.Sınıf) Kütüphane Proje Koordinatörleri oldu.
Kendileri tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.
BHÇG’de büyük emekleri ve katkısı olan Nilüfer Ağırdır (MAN’79), 4 yıl sürdürdüğü BHÇG Koordinatörlük görevini Aralık 2017’de 4 yıla yakındır BHÇG’nin ön saflarında çalışan Türkü Karan’a (MAN’91) devretti.
11.2017 tarihinde İstanbul Maratonu koşuldu. Elbette biz her zaman olduğu gibi oradaydık. Burs bütçemize katkısı açısından büyük önem taşıyan bu koşu kapsamındaki burs bağışı kampanyamızın hazırlıkları aylar öncesinden başladı. Heyecanı da…
Yine öğretim görevlilerimiz, okul yöneticilerimiz, çalışanlarımız, mezun derneklerimiz, mezunlarımız, öğrencilerimiz, ODTÜ ile gönül bağı kurmuş dostlarımız, yakınlarımız ODTÜ tişörtlerimizle bu yardımseverlik koşusundaydık.
“Maraton Kardeşliği” kapsamında 10 bursiyerimizin gönüllü mezunlarımızca yol, yemek, katılım masrafları karşılanarak veya evlerinde misafir edilerek yarışta bizimle olmaları sağlandı.
2017’de İstanbul Maratonu’na ODTÜ’lü ve destekçilerinden oluşan katılımcı sayısı 254 kişi oldu. Bağış toplamında 600.000TL civarındaki toplam rakamımızla hedefimize oldukça yaklaştık ve bu başarı gösterilen gayretlere değdi. Herkesin yüzünü güldürdü. Haberleşme, iletişim, elektronik altyapı desteği, bilgilendirme toplantıları, motivasyon çabaları konularında emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.
Seneye daha yoğun katılım, daha çok katkı dileklerimizle…

11.2017 Cumartesi günü İstanbul ve Ankara’dan bize katılan 30 gönüllü mülakatçımız ile yeni bursiyerleri tanıma görüşmeleri için tüm gün ODTÜ’deydik. Bu sene mezun bursiyerlerimizden bir kısmı da mülakatçı olarak masanın karşı tarafında yer aldı. KKM’de yapılan mülakatlar sonrasında, gün boyunca ilk kez tanıştığımız 118 yeni bursiyerimiz ve Köprü gönüllülerimiz ile yine KKM’de kokteylde bir araya geldik. Köprü grubumuz yeni arkadaşlarıyla tanıştı, projelerini anlattı.
Mülakatlar sırasında bursiyerlerimizi tanırken, onlara da kendimizi tanıtmak ve ifade etmek şansı bulduk. Mülakatlar ve kokteyl birbirimizi tanımak ve kaynaşmak anlamında çok yararlı oldu. Hem eğitimleri sırasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, hem de mezuniyet sonrasına uzanacak dostlukların temellerinin atılması adına çok güzel bir adımdı. Tekrar buluşmak dileğiyle, büyük bir mutluluk ve huzurla vedalaştık. Bu pırıl pırıl, dünya tatlısı gençlerle bir arada olmanın getirdiği keyif, mülakatçı mezunlarımızın hem sözcüklerinde, hem de gülen gözlerinin içinde görülüyordu. Ülkenin geleceği için de ümit tazeledik.
Bu tanışmalar, bir yandan da, öğrenci kardeşlerimizin özellikle üniversitedeki ilk günlerindeki sıkıntıları, sosyal/ailevi problemleri, psikolojik sorunları, uyum zorlukları, çözüm talepleri gibi pek çok meseleyi duymamıza, görmemize, tanımamıza vesile oldu.
11.2017 Pazar günü Vişnelik’te Mentor ve Mentilerimizle düzenlediğimiz kahvaltı buluşmasında yeni eşleşmelerin birbiri ile tanışma heyecanına tanık olduk. Artık üçüncü yılında başarılı bir proje olarak devam ettirdiğimiz ve çabalarımızı yoğunlaştırdığımız projede çalışmalarımıza bu dönem itibariyle 36 yeni Menti/Mentör eşleşmesi ve 7 akran Menti/Mentör eşleşmesi eklemiş olduk. Yeni dönemde mentor olmak isterseniz yeni başvuru tarihlerini duyurularımızdan takip edebilirsiniz.
Bu bilgilendirme yazısı BHÇG gönüllümüz Yavuz AŞLAK (ME’78) tarafından kaleme alınmıştır.
EK: FİNANSAL BİLGİLER
Bu ekte 2017 yılına ait mali raporumuzu, burs tutarlarımızı ve bursi/bursiyer sayılarımızdaki gelişimimizi gösteren tabloları görebilirsiniz.

 

 

 

 

Last modified: 22 Ekim 2018