ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Antakya’da Noel Turu 22-25 Aralık tarihleri arasında yapıldı

26 Aralık 2018

Antik Roma dünyasının Roma ve İskenderiye’den sonra üçüncü büyük kenti olan, günümüzde de farklı din, mezhep ve etnik kökenlere mensup insanların bu farklılıklarıyla beraber bir arada yaşadığı bir kent olması özelliğiyle UNESCO’nun “barış kenti” ilan ettiği Antakya’ya Noel kutlamalarına katıldık.

Gezimiz, Antakya’da yaşanan yoğun sis nedeniyle uçağımızın yaptığı rötara rağmen keyifle başladı. Gezimizde Antakya’nın önemli yerleri olan Habib-i Neccar Camii, Protestan Kilisesi, Musevi Havrası, Sarımiye Camii, Katolik Kilisesi, Affan Kahvesi, Uzun Çarşı, Kurşunlu Han, Titus Tüneli, Beşikli Mağara, Samandağ Hızır Türbesi’nin bulunduğu Samandağ Bölgesi, Saint Simeon Manastırı, Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyü, Saint Pierre Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Harbiye gezdiğimiz yerler arasında yer aldı. 24 Aralık akşamı ise Rum Ortadoks Kilisesi’nde düzenlenen Noel ayinini izledik. 3 lisanda yapılan Noel ayinin ardından çalan çanlarla birlikte  yapılan havai fişek gösterisi geceyi aydınlattı.

Elbette bu kadar yeri gezerken, mutfağı ile de ünlü Antakya’nın birbirinden ünlü yemeklerini ve özellikle de künefeyi bol miktarda tattık.

Fotoğrafların tamamını görmek için linki tıklayınız.

 

Last modified: 9 Ocak 2019