ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Bir piyasa müşteri memnuniyeti hikayesi

25 Haziran 2021

1984 yılında kamu görevimi bırakmış, bir büyük müteahhitlik şirketinde satış pazarlamadan sorumlu mühendis olarak işe girmişim. Amerikan buhar kazanları üreticisi şirketin lisansını almışız. Bizden önce aynı Amerikan şirketi  Türkiye’deki Amerikan şirketlerine endüstriyel kazanlar satmış, bunların bakım onarım rehabilitasyon işleri de bize verilmiş.

Bir gün İzmit bölgesinde yerleşik bir Amerikan sermayeli lastik üreticisi fabrikadan bir davet geldi. Kalktım fabrikaya gittim. Davet eden mühendisler bizi karşıladı, bize konuyu anlatmadan doğruca fabrikanın buhar santrali kısmına götürdüler. Bizim buhar kazanı çalışmıyor ama ortada bir olağan üstü durum var.

Su borulu Buhar kazanı yanma odası dikişsiz çelik çekme borulardan yapılmış bir alandır. Dikişsiz çelik çekme buhar kazanı boruları yanyana getirilir, aralarına bir çelik şerit konur, kaynak yapılır, boru duvarı oluşturulur. Bu kazanda çelik çekme dikişsiz borular yerine dikişli borular kullanılmış. Asme Astm normları bu basınçta dikişli boruya izin veriyor. Ama kim bilir borular nerden alındı, hangi standartlara uygunluğu kontrol edildi. Buhar basıncını görünce dikişli borular boydan boya yarılmış, patlamış. Kazan kullanımdan çıkmış.

Hani derler ya, sanki kafamdan aşağı kaynar sular döküldü, her yanım ter içinde kaldı. Ne diyeceğimi bilemedim. Buhar kazanını bizim fabrikada biz yapmışız. Amerikan normlarını  standartlarını kullanmışız. Normlar Asme Astm kurallarına uygun dikişli çelik boru kullanımına izin veriyor, ancak dikişli borularda bu normlara uygunluk şüphesi kalmış. Güvenilir bir üreticiden almamışız, çakma bir belge kullanan bir Balkan ülkesi üretimini kullanmışız. Ayrıca aradaki  ince çelik şeritler dikişe getirilmemiş.

Lastik Fabrikası mühendisleri durumu  yerinde  bana gösterdiler, ben konuyu gördüm, Ankara merkeze döndüm, patrona durumu sözlü yazılı anlattım. Ortada  fazla duyurmadan temizlenmesi gereken bir durum vardı. Patron sonunda “bahsi geçen kazanı sökün, fabrikaya getirin, tüm yanma odası borularını sökün, güvenilir bir üreticiden yeni dikişsiz çelik çekme borular ile değiştirin, kazanı tekrar lastik fabrikasına götürün, yerine koyun çalıştırın, teslim edin, konuyu kapatın”, dedi.

Söylenenleri aynen yaptık, ciddi bir ek masraf çıktı, hiç sesimizi çıkarmadık, üste para istemek aklımızdan bile geçmedi. Müşteri konunun çözümlenmesinden memnun oldu. Buhar kazanı eksikliği fark edilmedi,  santralde kazan buhar kapasitesi üretime yetiyordu, yenileme sırasında şansımız yaver gitti, yedek buhar ihtiyacı çıkmadı.

Konunun çözülmesinden lisansörümüz Amerikan buhar kazanı firması ve alıcı Amerikan lastik firması memnun kaldılar. Biz ciddi bir harcama yaptık, ama piyasa memnuniyetini sağlamış olduk.  Bir daha dikişli boru kesinlikle buhar  kazanı üretiminde  kullanmadık. Dikişli boruları her zaman piyasanın en güvenilir üreticilerinden satın aldık, kalite kontrol belgelerini çok sıkı denetledik. Müşteri memnuniyeti  piyasalarda  çok önemlidir, bu konuda her türlü harcama yapılmalıdır.

 

Haluk Direskeneli

Büyükada, 23 Haziran 2021

Last modified: 25 Haziran 2021