ODTÜMİST -İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEGİ

Burs Faaliyetlerimiz

1997 yılı başlarında 9 kişinin ayda 14 Milyon TL ile oluşturmaya başladığı burs fonu 900’ün üzerinde düzenli burs bağışçısı (BURSİ) ile 2018-2019 eğitim yılında 600 ODTÜ öğrencisine burs desteği sağlayacaktır. Sizlerden gelen desteklerle 1998 ile 2018 yılları arasında geçen 21 yılda 1367 BURSİYER mezun ettik.
Aylık burs tutarları düzenli olarak bursiyerlerimizin hesaplarına direkt olarak yatırılmaktadır.

BURS HAVUZU ÇALIŞMA GRUBU

BURSİ BİLGİLENDİRME 2018/2

İstanbul ODTÜ Mezunları Derneğinin öğrenci kardeşlerimize burs olanağı yaratma heyecan ve çabaları Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) gönüllüleri, mezunlarımız ve hatta ODTÜ’lü olmayan dostlarımızın katkıları ile büyüyerek devam ediyor. Bu bilgilendirme yazısında siz değerli bağışçılarımızla 2018 yılının başından beri yaptıklarımızı ve geldiğimiz noktayı aktaracağız.
ODTÜMİST 2018-2019 akademik yılında da 600 öğrenciye burs vermeye devam edecek.
Son aylarda burs fonumuzun maddi büyüklüğünün ülkemizin içinde bulunduğu olumsuzluklardan etkilenmeye başlamış olduğunu gözlemledik. 31/12/2017 tarihinde 921 olan düzenli bağışçı sayımız Eylül 2018 itibariyle 900’e düştü. Finansal durumumuzu bu şartlara göre tekrar değerlendirdik. ODTÜ bileşenlerine olan inancımızla burs vereceğimiz öğrenci sayısını azaltmadan çalışmalarımıza devam edebileceğimize karar verdik.
2017 yılının ilk 6 ayında bursiyerlerimize 1.292.825 TL aktardık. Finansal tabloları ekte inceleyebilirsiniz.
2017-2018 öğrenim yılında 80 öğrencimiz mezun oldu. Kendilerini tebrik ediyoruz!
Not ve diğer nedenlerle (yatay geçiş vb.) ayrılan öğrencilerimizden sonra yeni akademik yıl öncesi bursiyer listemizde 499 öğrenci kaldı. Burs almaya devam edecek öğrencilerin 157’sinin onur öğrencisi olması bizi ayrıca gururlandırdı. Özel sorunları nedeniyle derslerinde başarısız olan ve bunu raporlarıyla kanıtlayan öğrencilerimizle ayrıca özel olarak ilgilendik.
SİZ DESTEKÇİLERİMİZE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR!
Yeni akademik yılda burs verdiğimiz öğrenci sayısını 600’e tamamlamak üzere 24 Kasım 2018’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde öğrenci görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerimizi gönüllü mezunlarımızla gerçekleştiriyoruz. Görüşmeler tüm mezunlarımıza açıktır. Katılmak için Derneğimize başvurmanız bizi çok sevindirecektir.
Yürütmekte olduğumuz burs çalışmalarında maddi katkı ötesine geçmek daima en önemli hedefimiz oldu. Mentorluk ve maraton kardeşliği ile bursiyerlerimizin kariyerlerine ve sosyal gelişimlerine yönelik desteklerimizi sürdürürken; düzenlediğimiz söyleşili kahvaltı toplantıları ve projeler birlikte vakit geçirme ve genç ODTÜ’lüleri daha yakından tanıyacak saatler yaratmamıza yardımcı oldu.
Bu çerçevede bu seneki ilk etkinliğimiz, 24 Kasım yeni bursiyer görüşmelerimizden sonra yine Kültür Kongre Merkezi’nde eski yeni tüm bursiyerlerimizle gerçekleştirebileceğimiz tanışma kokteyli ve 25 Kasım’da bu dönemin mentor ve mentilerinin tanışma kahvaltısı olacak.

Bursiyerlerimiz ve gönüllü öğrencilerden oluşan KÖPRÜ grubu ise toplumun diğer kesimleri ile köprüler kurmaya, toplumsal projeleri belirlemeye, kendi aralarından seçtikleri proje koordinatörlerinin önderliğinde projeleri yaşama geçirmeye devam ediyor.
2017-2018 akademik yılında öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen projeler aşağıdaki gibidir:
Kütüphane Projesi
Şehit Öğretmen Hamza Sülün İlkokulu- BEYCUMA/ ZONGULDAK
Ali Altıparmak İlk/Orta Okulu- AKYAZI/SAKARYA
Okullarda toplam 5.000 kitaplık iki kütüphane kurulmuştur. Bu kütüphaneler bursiyerlerimizin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde kurdukları 19. ve 20. kütüphanelerdir. Bursiyerlerimiz, tamamen kendi yarattıkları kaynaklar ile satın aldıkları birinci el ya da kendi çabaları ile sağladıkları ikinci el kitapları gönüllülerimizce sağlanan otobüs ile taşıyarak kütüphanelere yerleştirmiş, her iki okulda gün boyu okul çocukları ile etkinlikler düzenlemiş, oyunlar oynamışlardır. Projeye mezunlarımızdan da bir grup katılmıştır.

 

Giysi Kırtasiye Yardım Projesi
Oymak İlk/Orta Okulu-ŞIRNAK ve Kıbrısköy İlkokulu-MAMAK okullarına bot, mont, kırtasiye yardımları ulaştırılmıştır. Malzeme ve kıyafetler mezunlarımızın da katkısı ile öğrencilerimizle birlikte sağlanmış ve okullara ulaştırılmıştır. Okullardan gönderilen fotoğraflarda öğrencilerin gülen yüzleri bizlerin de yüzünü güldürmüştür.
STEAM Projesi
STEAM Projesi 2017-2018 akademik yılında ilk defa pilot proje olarak başladı. Proje kapsamında 32 öğrenciye okulumuza komşu 100. Yıl mahallesindeki Ahmet Bahardır İlhan Orta Okulu’ndan 32 öğrenciye Blok Tabanlı Robotik Programlama Atölyesi ve yaratıcılık,, eleştirel düşünme, problem çözme, işbirliği yapabilme gibi becerileri destekleyen robotik ve mekanik iki atölye düzenlenmiştir.
Her üç projede de okul seçimi, okul müdürlükleri ile yazışmalar ve ilişkiler, gerekli izinleri almak gibi konuları da tamamen kendileri yürütmüştür.

Avrupa Birliği Projesi
AB Proje ekibi tarafından çoğu ülkenin gündeminde olan “Maker Hareketi” konusunda bir proje hazırlanmış ve Ulusal Ajans’a sunulmuştur. Proje sonucunu heyecanla bekliyoruz.
Tüm projelerde bursiyerlerimizle birlikte gönüllü arkadaşları görev almıştır. Projeleri gerçekleştiren KÖPRÜ gönüllülerine ve aşağıda listesi verilen koordinatörlerimize gönülden teşekkür ediyoruz.
• Esra Kayaalp (STAT 4.Sınıf) Genel Koordinatör,
• Emre Karabakla (EE 2.Sınıf) Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) Koordinatörü,
• Müjgan Ayan (ESE Hazırlık) ve Gülçin Dikbaş (ESE 1.Sınıf) Avrupa Birliği Proje Koordinatörleri,
• Hande Vural (FLE 4.Sınıf) ve Zeynep Yavuz (FLE 4.Sınıf) Giysi Kırtasiye Proje Koordinatörleri,
• Melis Pakkaya (HIST 1.Sınıf) ile Sinan Adsaz (HIST 3.Sınıf) Kütüphane Proje Koordinatörleri.
Kendileri tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

BHÇG ye katılımızı bekliyoruz.
BHÇG gönüllüleri arasına katılacak her bir yeni dost, bize enerji ve motivasyon kazandırıyor. Öğrencilerimiz ve dernek ofisinde çalışan arkadaşlarımız canla başla çalışsa da gönüllülerin katkıları sürecin yürütülmesinde son derece gerekli ve yaşamsal. Henüz aramıza katılmamış mezunlarımızı da aramızda görmeyi diliyoruz.
Son olarak, bu sene yine İstanbul Maratonu’na katılmak için hazırlıklarımız sürüyor. 6. kez öğretim görevlilerimiz, okul yöneticilerimiz, çalışanlarımız, mezun derneklerimiz, mezunlarımız, öğrencilerimiz, ODTÜ ile gönül bağı kurmuş dostlarımız, yakınlarımız ODTÜ tişörtlerimizle bu yardımseverlik koşusuna katılacağız.
“Maraton Kardeşliği” kapsamında 14 bursiyerimiz gönüllü mezunlarımızca yol, yemek, katılım masrafları karşılaması ve yine mezunlarımızın evlerinde misafir edilmesi yoluyla yarışta bizimle olacak ve enerjimizi artıracaklar.
Sizleri de aramızda göreceğimize eminiz.

*Bu bilgilendirme yazısı BHÇG gönüllümüz Nilüfer AĞIRDIR (MAN’79) tarafından hazırlanmıştır.

EK: FİNANSAL BİLGİLER
Bu ekte 30/06/2018 tarihi itibariyle mali raporumuzu, burs tutarlarımızı ve bursi/bursiyer sayılarımızdaki gelişimimizi gösteren tabloları görebilirsiniz.

 

BURSİ BİLGİLENDİRME 2018/1 İÇİN TIKLAYINIZ

BURSİ BİLGİLENDİRME 2017/2 İÇİN TIKLAYINIZ

FOTOĞRAFLARLA ETKİNLİKLERİMİZ