ODTÜMİST -İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEGİ

Burs Faaliyetlerimiz

1997 yılı başlarında 9 kişinin ayda 14 Milyon TL ile oluşturmaya başladığı burs fonu bugün 850’nin üzerinde burs bağışçısı (BURSİ),  2017-2018 eğitim yılında 634 ODTÜ öğrencisine burs desteği sağlayacaktır. Sizlerden gelen desteklerle 1998 ile 2017 yılları arasında geçen 20 yılda 1.287  BURSİYER mezun ettik.

Aylık burs tutarları düzenli olarak bursiyerlerimizin hesaplarına direkt olarak yatırılmaktadır.

22 Şubat 2018 

BURS HAVUZU ÇALIŞMA GRUBU

BURSİ BİLGİLENDİRME 2018/1

İstanbul ODTÜ Mezunları Derneğinin öğrenci kardeşlerimize burs olanağı yaratma heyecan ve çabaları Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) gönüllüleri, mezunlarımız ve hatta ODTÜ’lü olmayan dostlarımızın katkıları ile büyüyerek devam ediyor. Bu bilgilendirme yazısında siz değerli bağışçılarımızla 2017 yılının ikinci yarısında yaptıklarımızı ve geldiğimiz noktayı aktaracağız.

30.06.2017’de 885 olan bağışçı sayımız 2017 yılı sonunda 921 oldu. Bursiyerlerimizin sayısı ise 634’e ulaştı. 01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında 634 bursiyerimize 1.828.210 TL kaynak aktardık. Finansal tabloları ekte inceleyebilirsiniz.

Yürütmekte olduğumuz maddi katkı ötesi, mentorluk, maraton kardeşliği, bursiyerlerimizin kariyerlerine yönelik desteklerimizi de sürdürürken, birlikte vakit geçirme, bursiyerlerimize daha çok dokunabilecek saatler yaratma hedefimize de arttırarak devam ediyoruz.

Bursiyerlerimiz ve gönüllü öğrencilerden oluşan KÖPRÜ grubu ise toplumun diğer kesimleri ile köprüler kurmaya, toplumsal projeleri belirlemeye, kendi aralarından seçtikleri proje koordinatörlerinin önderliğinde projeleri yaşama geçirmeye devam ediyorlar.

BHÇG gönüllüleri arasına katılacak her bir yeni dost, bize enerji ve motivasyon kazandırırken, katkıları da sürecin yürütülmesinde son derece gerekli ve yaşamsal. Henüz aramıza katılmamış mezunlarımızı da aramızda görmeyi diliyoruz.

2017’nin ikinci yarısında neler yaptık;

 • Köprü grubu 2017 güz döneminde çalışmalarına aşağıdaki yeni koordinatörleri ile başladı.
 • Esra Kayaalp (STAT 4.Sınıf) Genel Koordinatör,
 • Emre Karabakla (EE 2.Sınıf) Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) Koordinatörü,
 • Müjgan Ayan (ESE Hazırlık) ve Gülçin Dikbaş (ESE 1.Sınıf) Avrupa Birliği Proje Koordinatörleri,
 • Hande Vural (FLE 4.Sınıf) ve Zeynep Yavuz (FLE 4.Sınıf) Giysi Kırtasiye Proje Koordinatörleri,
 • Melis Pakkaya (HIST 1.Sınıf) ile Sinan Adsaz (HIST 3.Sınıf) Kütüphane Proje Koordinatörleri oldu.

Kendileri tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

 • BHÇG’de büyük emekleri ve katkısı olan Nilüfer Ağırdır (MAN’79), 4 yıl sürdürdüğü BHÇG Koordinatörlük görevini Aralık 2017’de 4 yıla yakındır BHÇG’nin ön saflarında çalışan Türkü Karan’a (MAN’91) devretti.
 • 11.2017 tarihinde İstanbul Maratonu koşuldu. Elbette biz her zaman olduğu gibi oradaydık. Burs bütçemize katkısı açısından büyük önem taşıyan bu koşu kapsamındaki burs bağışı kampanyamızın hazırlıkları aylar öncesinden başladı. Heyecanı da…

Yine öğretim görevlilerimiz, okul yöneticilerimiz, çalışanlarımız, mezun derneklerimiz, mezunlarımız, öğrencilerimiz, ODTÜ ile gönül bağı kurmuş dostlarımız, yakınlarımız ODTÜ tişörtlerimizle bu yardımseverlik koşusundaydık.

“Maraton Kardeşliği” kapsamında 10 bursiyerimizin gönüllü mezunlarımızca yol, yemek, katılım masrafları karşılanarak veya evlerinde misafir edilerek yarışta bizimle olmaları sağlandı.

2017’de İstanbul Maratonu’na ODTÜ’lü ve destekçilerinden oluşan katılımcı sayısı 254 kişi oldu. Bağış toplamında 600.000TL civarındaki toplam rakamımızla hedefimize oldukça yaklaştık ve bu başarı gösterilen gayretlere değdi. Herkesin yüzünü güldürdü. Haberleşme, iletişim, elektronik altyapı desteği, bilgilendirme toplantıları, motivasyon çabaları konularında emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Seneye daha yoğun katılım, daha çok katkı dileklerimizle…

 • 11.2017 Cumartesi günü İstanbul ve Ankara’dan bize katılan 30 gönüllü mülakatçımız ile yeni bursiyerleri tanıma görüşmeleri için tüm gün ODTÜ’deydik. Bu sene mezun bursiyerlerimizden bir kısmı da mülakatçı olarak masanın karşı tarafında yer aldı. KKM’de yapılan mülakatlar sonrasında, gün boyunca ilk kez tanıştığımız 118 yeni bursiyerimiz ve Köprü gönüllülerimiz ile yine KKM’de kokteylde bir araya geldik. Köprü grubumuz yeni arkadaşlarıyla tanıştı, projelerini anlattı.
 •  Mülakatlar sırasında bursiyerlerimizi tanırken, onlara da kendimizi tanıtmak ve ifade etmek şansı bulduk. Mülakatlar ve kokteyl birbirimizi tanımak ve kaynaşmak anlamında çok yararlı oldu. Hem eğitimleri sırasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, hem de mezuniyet sonrasına uzanacak dostlukların temellerinin atılması adına çok güzel bir adımdı. Tekrar buluşmak dileğiyle, büyük bir mutluluk ve huzurla vedalaştık. Bu pırıl pırıl, dünya tatlısı gençlerle bir arada olmanın getirdiği keyif, mülakatçı mezunlarımızın hem sözcüklerinde, hem de gülen gözlerinin içinde görülüyordu. Ülkenin geleceği için de ümit tazeledik.
 • Bu tanışmalar, bir yandan da, öğrenci kardeşlerimizin özellikle üniversitedeki ilk günlerindeki sıkıntıları, sosyal/ailevi problemleri, psikolojik sorunları, uyum zorlukları, çözüm talepleri gibi pek çok meseleyi duymamıza, görmemize, tanımamıza vesile oldu.
 • 11.2017 Pazar günü Vişnelik’te Mentor ve Mentilerimizle düzenlediğimiz kahvaltı buluşmasında yeni eşleşmelerin birbiri ile tanışma heyecanına tanık olduk. Artık üçüncü yılında başarılı bir proje olarak devam ettirdiğimiz ve çabalarımızı yoğunlaştırdığımız projede çalışmalarımıza bu dönem itibariyle 36 yeni Menti/Mentör eşleşmesi ve 7 akran Menti/Mentör eşleşmesi eklemiş olduk. Yeni dönemde mentor olmak isterseniz yeni başvuru tarihlerini duyurularımızdan takip edebilirsiniz.

Bu bilgilendirme yazısı BHÇG gönüllümüz Yavuz AŞLAK (ME’78) tarafından kaleme alınmıştır.

EK: FİNANSAL BİLGİLER

Bu ekte 2017 yılına ait mali raporumuzu, burs tutarlarımızı ve bursi/bursiyer sayılarımızdaki gelişimimizi gösteren tabloları görebilirsiniz.

 

 

BURSİ BİLGİLENDİRME 2017-2

Derneğimizin girişimi olan İstanbul ODTU Mezunları Derneği Burs Havuzu, sizlerin destek ve katkılarıyla büyüyerek yoluna devam ediyor.

30/06/2017 itibariyle düzenli burs bağışçısı sayımız 885’e ulaştı. Diğer sayısal büyüklüklerimiz ise aşağıda yer alıyor.

2016-2017 akademik yılını 583 öğrenciye burs vererek tamamladık.

Genç kardeşlerimize doğrudan maddi destek yanında, kariyer gelişimlerine katkıda bulunmayı ve onların her anlamda yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi çok önemsiyoruz.

Bu anlamda, mentorluk, maraton kardeşliği ve toplumsal duyarlılık projeleri ve AB projesi gibi girişimleri yürütüyor ve sürdürmeye devam ediyoruz.

Bursiyerlerimiz de, kendi grupları KÖPRÜ ile bir yandan mezunlarla birlikte çalışırken, bir yandan da, kaynak yaratımından, yaşama geçirilmesine katkıda bulundukları çeşitli toplumsal projeler yürütüyorlar.

2017’nin ilk yarısında neler yaptık;

 • 5 Mart’ta 2. ve 3. sınıf bursiyerler ile Vişnelik’te kahvaltıda buluştuk.
 • Nisan ayında ise yine bursiyerlerimizin Köprü grubu ile Giysi ve Kırtasiye Yardımı Projesi kapsamında; Şırnak Cizre’de Metin Bostancıoğlu Ortaokulu ve Kırıkkale Delice’de Hürriyet Ortaokulu’ndaydık. Kermesler, bağışlar ve benzeri şekillerde temin edilen giysi ve kırtasiyeler dağıtıldı. Bunun yanında, TEB Arval AŞ’nin bağışı olan 24 adet bilgisayarın yine bu şirketçe bakımları yapılarak ve yeni klavye ve farelerle donatılarak bu okullara gönderildi.
 • Yetiştirme Yurdu Projesi’nde ise, Ankara Sevgi Evleri’nden gelen 15 çocuğumuz ile, ODTÜ Yuva bahçesinde çeşitli etkinlikler yapıldı. Köprü Grubumuzdan katılımcılarla birlikte çocuklarla oyunlar oynandı, resim yapıldı, meyve yenildi.
 • Mezunlar günü öncesi, bu yıl “mezuniyetlerinin onlu ya da beşli katlarını kutlayan” mezunlar arasında “BU YIL MADALYANIZ BURSLA PARLASIN” isimli bir yarışma düzenledik. Burs havuzuna bu kapsamda yapılan bağışlar sonrasında, İŞLETME 97 birinci, GIDA 87 ikinci, METALURJİ 67 üçüncü oldular.
 • 18 ve 19 Mayıs tarihinde Köprü grubuyla birlikte, Giresun’un Bulancak İlçesindeydik. Burada, Aydındere İlkokulu ve Elmalı İlköğretim Okullarında, Köprü Grubuyla birlikte kurduğumuz iki yeni kütüphane ile, kurmuş olduğumuz kütüphane sayısı 19’a ulaştı. Aralarında mezunlarımızın da olduğu, 40 gönüllü öğrenci ve 50’ye yakın bağışçının katkıları ile dört bin kitap her iki okuldaki öğrencilerle buluştu. Bir yandan kütüphaneleri kurduğumuz bu iki gün, aynı zamanda öğrencilerle birlikte bir şenlik havasında geçti. Yüz boyamaları, şarkılar, origamiler, deneyler ve benzeri çeşitli etkinlikler yapıldı. Okul binaları sağlanan sponsorluk katkıları ile bursiyerlerimizce boyandı ve öğrencilerle bahçede oyunlar oynandı.
 • 1 Temmuz’da ODTÜ Mezunlar Gününde Ankara’daydık. Kültür ve Kongre Merkezindeki tören sırasında bir yandan standımızdan satış yaparken, bir yandan da mezunlarımızı Derneğimizin Burs Havuzu hakkında bilgilendirdik. Bursilerimiz arasında onları da görmek istediğimizi anlattık. Bu çalışmaları, öğle yemeği sırasında Kafeteryadaki standımızda, öğleden sonra bölümlerdeki törenlerde ve Vişnelik’teki akşam yemeğinde de sürdürdük. Aramıza katılan yeni Bursilerin mutluğuyla günü tamamladık.
 • ODTÜMİST Mentorlük Projesi ikinci yılını tamamladı. 26 lisans, 10 hazırlık öğrencisi bursiyerimizi mezunlarımızla eşleştirdiğimiz, altı ay süren mentorlük sürecimiz Haziran 2017 itibari ile sona erdi. Özellikle mentilerimizden olumlu geribildirimler aldığımız bu süreçte kariyer, kişisel gelişim gibi konular ele alındı. Geleceği ile ilgili kararlar almaya çalışan 2. ve 3. sınıf mentilerimiz daha çok kariyere odaklanırken, okula ve ODTÜ kampüsündeki hayata adapte olmaya çalışan hazırlık mentilerimiz eşleştikleri mentorlerinden bu konularda destek aldılar. Üçüncü senemizde yani 2017-2018 döneminde ise yetmiş eşleşmeyi hedeflemekteyiz. Tüm mezunlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

SEVGİLİ DOSTLAR,

Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) az sayıda gönüllü ve çalışanımızın katkıları ile öğrencilerimize önemli destek sağlamaya devam ediyor. Bir yandan maddi kaynak yaratırken, bir yandan da, pek çok projeyi yoğun bir emekle yaşama geçiriyor. Sizler de, bu havuza maddi destekte bulunabilir, bursi koşuculara sponsorluk olabilir(askıda maraton), kampanyalara kitap, kırtasiye, giysi bağışlayabilir, gönüllü mentorlük ya da  sosyal projeler sponsorluğu yapabilirsiniz.

Ama öncelikle Burs Havuzu Çalışma Grubuna (BHÇG) gönüllü çalışan olarak da katılmanızı bekliyoruz. Katılımınız yürütülen işlerde bize çok değerli bir omuz vermek olmanın ötesinde, yeni projeleri de başlatacak hayat suyu olacaktır.  BHÇG tüm mezunlarımızın katılımına sadece açık değildir, hepinizi bekliyoruz, ucundan tutacak çok iş var. Gelin, hemen bugün gelin birlikte yapalım, havuzu birlikte büyütelim, dolduralım.

Aşağıdaki tablo sizlere burs tutarlarımızın son yıllarda enflasyon üstü artışlarla daha anlamlı seviyelere geldiğini gösterecektir. Bu artış Derneğimiz burs fonu vasıtası ile burs ihtiyacı daha yoğun olan öğrencilere ulaşması sonucunu getirdi.

Aşağıdaki tablodan görebileceğiniz gibi 2017 sonunda düzenli burs bağışı yapan 1050 bağışcıya ulaşmayı  hedefliyoruz.

Aşağıdaki tablo ise gelişmelerin ve enflasyonla yarışmamızın bir özeti olarak bilginize sunulmuştur.

FOTOĞRAFLARLA ETKİNLİKLERİMİZ