ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Burs’tan Haberler

2019 yılını geçirdiğimiz  şu günlerde İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği  Burs Havuzu Çalışma grubu olarak 592 öğrencimize burs vermenin sevinci içerisindeyiz.Bağışçılarımız yaptığı katkılar, gönüllülerimizin özverili çalışması, özel kurum ve kuruluşlardan yapılan katkılar ve maraton çalışma grubunun yaptığı katkılar için her gruba ayrı ayrı teşekkür ederiz.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı için yeni bursiyerlerimizi belirledik.

23 Kasım 2019 Cumartesi günü Ankara’da ODTÜ İşletme Bölümünde yapılan mülakatlar sonucunda belirlenen 61 ODTÜ öğrencisine burs vermenin sevinci içerisindeyiz. Sizlerin desteklei ile bu yıl 516 bursiyerimize burs vermeye devam edecegiz.

Belirlenen 61 öğrencilerimiz, köprü ailesi ve değerli mezunlarımızın katılımı ile yapılan kokteyl organizasyonunda köprü grubu ve mezunlarımız yeni bursiyerlerimizi yakından tanıma fırsatı buldular.

24 Kasım Pazar günü yapılan kahvaltı etkinliğimizde yeni bursiyerlerimiz, eski bursiyerlerimiz ve mezunlarımız buluştu. Yapılan konuşmalar, köprü grubunun yaptığı sunumun ardından 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı için yapılan Mentörlük eşleşmelerinin ardından programımız sona erdi.

20191124_105821
20191123_092955
20191123_093019
20191123_171929
20191124_105714
20191124_105730
20191124_105755

ODTÜMİST 2019 Assos Birlikte Düşünme Kampı

ODTÜMİST bursiyerlerinden oluşan 12 kişilik bir grup ODTÜ öğrencisi  2-8 Eylül 2019 haftasında Assos’ta düzenlenen “Birlikte Düşünme Kampı” (Collective Action Idea Camp) etkinliğinde Birleşmiş Milletler 2030 Küresel Hedefler (UN 2030 Global Goals) kapsamında yerel ve küresel sorunlara çözüm projeleri geliştirmek için birlikte düşündüler.
ODTÜ FLE  (İngilizce Öğretmenliği) bölümünden 3 bursiyerimiz kampa liderlik etti.
Kampta oluşturdukları proje fikirlerini e-kitap halinde izlemek için tıklayınız  Sayfaları tıklayarak ilerletiniz.

Kamp videosunu izlemek için tıklayınız

Öğrenci, yeni mezun ve mezun buluşması

 

ODTÜ Ulus Park’ta mezunlarımız ve yaz tatili nedeniyle İstanbul’da bulunan öğrencilerimizle 21 Temmuz Cumartesi günü kahvaltıda bir araya geldik.

Sabah 10’da başlayan ve 69 yılından 2019’a kadar uzanan mezunlarımızın yanı sıra, staj ve benzeri nedenlerle İstanbul’da bulunan öğrencilerimizin katıldığı buluşma, geç saatlere devam etti. Birbirini daha yakından tanıma imkanı bulan her yaştan ODTÜ’lünün çizdiği tablo, ODTÜ’nün yaş ve coğrafya tanımaz birleştiriciliğine güzel bir örnek daha oluşturdu.

Öğrenci, yeni mezun ve mezun buluşması

‘’Bu yaz İstanbul’da olan tüm öğrenci ve yeni mezun ODTÜ’lüleri ve genç ODTÜ’lüleri tanımak isteyen mezunlarımızı bekliyoruz’’ diye duyurduğumuz öğrenciler, yeni mezunlar ve mezunlar buluşmamıza gösterilen yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

ODTÜ Mezunlar Günü

 29  Haziran 2019 tarihinde  KKM önünde yapılan  mezunlar günü kutlamaları yine renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Türk Sanat Müziği korosu, THBT folklor gösterisi, nefesli sazlar orkestrası misafirlere keyifli zamanlar yaşattı. Anıtkabir’e yapılan ziyaret sonrasında yemekhanede Ankara Tavası yenirken, yemekten sonra mezunlar bölümlerde madalya alma sevinci yaşadı.

 

Mezunlar günü videoso için tıklayınız

KÜTÜPHANE PROJESİ İÇİN   ŞANLIURFA ve GAZİANTEP’ TEYİZ

2019 yılı içerisinde Köprü grubumuz Şanlıurfa ve Gaziantep’te  iki adet kütüphane kurdu.

Birinci okul, Şanlıurfa’ya bağlı Harran ilçesinin Uzunyol köyünde taşımalı eğitim veren ilk ve orta okulun beraber olduğu bir köy okuluydu.

Kütüphane kurulan diğer okul  ise Gaziantep’e bağlı Nurdağı ilçesinin Gedikli köyünde yine taşımalı eğitim veren ilk ve ortaokul. 250 öğrencisi olan okul 1968 yılından beri eğitim vermeye devam ediyor.

Kütüphane videosu için tıklayınız

 

BRIDGE TO TURKEY FUND ÜZERİNDEN ODTUMIST BURS HAVUZUNA BAĞIŞ SEÇENEĞİ AÇILDI

 

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Türklerin kurduğu Bridge to Turkiye Fund’ı birçoğumuz duyduk. ABD’de yaşamalarına hatta cogunlugu ABD vatandaşı olmalarına rağmen Türkiye’ye yardım eli uzatmayı akıllarına koymuş bir grubun oluşturduğu Bridge to Turkiye (“BTF”) tamamen gönüllü çabalar ile Türkiye’de yaşayan çocuklara yönelik çeşitli yardımseverlik etkinlikleri ve kampanyalar düzenliyor. BTF ile ilgili geniş bilgiye web sayfaları, www.bridgetoturkiye.org ve Facebook sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

BTF ile yolumuz ABD’de yaşayan ODTÜ mezunları ve ODTÜ dostlarının “Bizim de çorbada tuzumuz olsun” taleplerine cevap vermeye çalışırken kesişti. New York’da yaşayan mezunlarımız özellikle Köprü grubunun sosyal sorumluluk projelerinden çok etkilendi. İsim benzerliği her iki taraf için hoş bir tesadüf oldu.

Vakit geçirmeden BTF’nin Friends of METU -ODTÜ sayfası üzerinden ODTUMİST için bir bağış linki oluşturuldu. Linkten ODTÜMIST burs havuzumuza düzenli ya da tek seferlik bağışta bulunmak mümkün. Tek yapmanız gereken https://www.bridgetoturkiye.org/metu/ sayfasından ulaşacağınız formda ODTUMİST – İstanbul ODTÜ Mezunları Derneğini seçmek.

BTF kurumsal bağış eşleme “gift matching” olanağı da sunuyor. ABD kökenli şirketler çalışanlarını seçtikleri sivil toplum kuruluşuna yardım etmeye teşvik etmek için çalışanlarının seçtiği kuruluşa yaptığı bağış tutarı kadar ek bağış yapan şirketler bulunuyor. Mezunlarımız şirketlerinin BTF ile “gift matching” işbirliği olup olmadığını bu linkten kontrol edebilirler:  https://www.bridgetoturkiye.org/donation-match/

Bağış eşleme demişken, derneğimizin dünyanın en büyük şirketlerinin birlikte çalıştığı global yardımseverlik kuruluşu Benevity üyesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Benevity ile işbirliği olan bir şirkette çalışıyorsanız bu olanaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Yapacağını bağış işvereninizin katkısı ile iki katına kadar karlanarak burs havuzumuza ulaşacaktır.

Yeni açılan BTF – Friends of METU-ODTU/ ODTUMIST linkinin tanıtımını yapmak için New York City’de yaşayan mezunlarımız bir de etkinlik düzenlediler. 18 Mayıs’ta gerçekleşecek gecede mezunlarımız piyano ve flüt eşliğinde New York’tan ODTÜ’ye esen bir rüzgar olup ODTÜ ruhuna yakışır bir köprü oluşturacaklar, ODTÜMIST bursiyerleri için fon oluşturacaklar.

Çok uzaktan gelecek bu esintinin güzel sonuçlarını heyecan ve umutla bekliyoruz. Mezunlarımız Kemal Karaseki (İşletme ’94) ve Günay Menekşe (Bilgisayar Mühendisliği ‘96)’ye çok teşekkür ediyoruz.

27/28 Nisan’ da Kütüphane Projesi Kapsamında Şanlıurfa ve Gaziantep’deyiz.

Seçilen birinci okulumuz Şanlıurfa iline bağlı Harran ilçesinin Uzunyol köyünde taşımalı eğitim veren ilk ve orta okulun beraber olduğu bir köy okulu.Okulun 8 dersliği var ve yaklaşık 450 öğrenci eğitim görüyor.Bölgede kız çocuklarının okula devam etme oranı da ne yazık ki çok düşük. Okul fiziksel açıdan çok yetersiz. Şu an kütüphane için ayrılan sınıf yetersizlikten dolayı derslik olarak kullanılıyor. Ancak 2. dönem çevre köylerden taşımalı olarak gelen öğrencilerin bir kısmının başka bir okula transfer olacağı bekleniyor ve kütüphanenin tekrar aktiflestirilmesi isteniyor. Öğrencilerin transferinin mümkün olmaması durumunda okulun ek binasında bulunan küçük bir oda kütüphane olarak kullanılacak.

 

Seçilen diger okul ise Gaziantep iline bağlı Nurdağı ilçesinin Gedikli köyünde taşımalı eğitim veren ilk ve ortaokul.250 öğrencisi olan okul 1968 yılından beri eğitim veriyor.Okul fiziksel olarak imkansızlıklar içinde. Okulun müdürü ve hocaları okulla ve öğrencilerle çok ilgili. Ellerinden gelen her imkanı kullanıyorlar. Kütüphane için uygun alanları var ancak kitap sayısı az ve güncel değil. Projemiz için çok hevesli ve istekliler hem okul hem köy olarak.

 

 

 

1. ve 2. sınıf bursiyerlerimizle kahvaltıda buluştuk.

7 Nisan 2019 Pazar günü Vişnelik tesislerinde 1. ve 2. sınıf bursiyerlerimizle kahvaltı ve söyleşi etkinliğimizde   buluştuk.

Buluşma Dernek yönetim kurulu başkanımız Yener Aydın ve Burs Havuzu Çalışma Grubu Koordinatörü Türkü KARAN’ ın bursiyerlerimizin her daim yanlarında olduğunu belirten  açılış konuşması ile başladı.

 Değerli hocalarımız Uğur Ersoy, Engin Karaesmen ve Erhan Karaesmen adına mezunumuz Zekai Akbay (CE’86)  tarafından verilen burslar ile ilgili plaketler takdim edildi.

Söyleşimizin konuğu  mezunumuz Zeliha Ünaldı (IR ‘93), ”Toplumsal Cinsiyet Rollerinde Değişimin Peşinde ODTÜ’ den Başlayan Mücadele”  konulu söyleşisini gerçekleştirdi.

Söyleşimizin sonunda bursiyerlerimiz ile, ”Birlikte gerçekleştirelim kartopu etkinliği” gerçekleştirildi. Bursiyerlerimiz küçük bir kağıda isimsiz olarak yazdıkları fikirlerini diger masalara attılar. Daha sonra karışan kağıtları  bir bursiyerimiz  alıp okuyarak salon ile paylaştı. 

 

ODTÜMİST Mentorluk Programları Uzman ve Gönüllü Havuzu Buluştu

ODTÜMİST mentorluk programı  içinde yer alan ya da ilgi duyan bütün üyelerimize açık olan buluşma  Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi Dünya Başkanı olan Dr. Rıza Kadılar’ın katılımıyla 3 Nisan Çarşamba akşamı  Dernek merkezimizde gerçekleşti.

Proje ekibimizden Selda Mansur ve Erdem Tüfekçi’nin projenin mevcut durumu ve gelişme planlarını anlattığı sunumları ve katılımcıların “ODTÜMİST Mentorluk Uzman ve Gönüllü Havuzu nasıl daha aktif olabilir, daha çok öğrenciye nasıl ulaşabiliriz?” beyin fırtınası ve grup sunumları sonrası Dr. Rıza Kadılar’ın programızı değerlendirdiği ve mentorluk hakkında ipuçları verdiği konuşmasıyla sona erdi.

Bursiyer-Mezun kahvaltısı Vişnelik’de yapıldı.

10 Mart 2019 Pazar günü Ankara Vişnelik Tesislerinde düzenlenen kahvaltımız ile 3. ve 4. sınıfta okuyan bursiyerlerimizle bir araya geldik.

Mezunlarımızdan Hasan Şirin (CHE 78)’in  “ODTÜ’den Pasifik Adalarına”  başlıklı sunumunu ilgiyle dinleyen bursiyerlerimiz, CV atölyesinde uzman havuzumuzdan Serkan Bayramoğlu (ADM 94) ve Çağla Mezhepoğlu’nun sunumları ve kahvaltıya katılan mezunlarımızın katkılarıyla özgeçmişlerini değerlendirme fırsatını buldular.

 

Köprü Grubuyla Yılbaşını Kutladık

2019 yılına girerken Köprü grubunun kendi arasında düzenlediği yılbaşı yemeğine üyelerimiz uzaktan da olsa içine yeni yıl dileklerini yazıp yolladıkları kitaplar ile katıldılar.

Yapılan hediye çekilişinde dağıtılan kitaplar dışında, mezun bağışçılarımızdan Bora TANLAK (IE’78) ‘tan gelen PERADAYS otelde bir gece konaklama hediyesi köprü grubu arasında sevinç yarattı. Otel hediyesini kazanan bursiyerimiz bizzat Derneğe gelerek teşekkür ederken, kitap hediyesi kazanan bursiyerlerimiz ise sosyal medya aracılığıyla teşekkür ilettiler.

Sevgili ODTÜMİST,

Öncelikle KÖPRÜ grubu olarak gönderdiğiniz her kitap için ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bizleri her an her anlamda destekliyor ve yalnız bırakmıyorsunuz. Hediye ettiğiniz kitaplar bizleri çok çok mutlu etti. Her yıl gerçekleştirdiğimiz yılbaşı yemeği, bu yıl sizlerin gönderdiği hediyelerle daha da renklendi. Kitapları yemeğe gelen herkese eğlenceli bir çekilişle dağıttık. Günün sonunda Murat Argon ve Bora Tanlak abilerimizin desteğiyle bir de büyük bir hediye verildi. Yemekte grubun mutluluğunu canlı olarak gördüm ve tüm Köprü adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha iyi ki ODTÜ var ve iyi ki ODTÜMİST var dedirttiniz bizlere. 2019 herkese mutluluk getirsin. İyi seneler:)
Ayşenur Türkarslan (KÖPRÜ Genel Koordinatörü)

 

Mart’ta Ankara’dayız

3. ve 4. sınıf bursiyerlerimizle  10 Mart 2019 tarihinde  Ankara’da Vişnelik tesislerinde kahvaltıda beraber olacağız.

1.ve 2. sınıf  bursiyerlerimizle  07 Nisan 2019 tarihinde  Ankara’da Vişnelik tesislerinde kahvaltıda beraber olacağız.

Mentör ve Mentiler Kahvaltıda Buluştuk

2018 -2019 eğitim öğretim yılında eşleşmesi yapılan mentör ve mentilerimizi 25 Kasım 2018 Pazar günü kahvaltıda bir araya getirdik. Danışmanımızın sunumuyla başlayan kahvaltı organizasyonu koordinatörlerimizin konuşmaları ile devam etti. Programın sonunda yeni belirlenen mentör ve mentiler  birbirleri ile tanışma fırsatı buldu.

 

Yeni Bursiyerlerimizi Belirledik

24 Kasım 2018 Cumartesi günü mezun olan ve bursu kesilen bursiyerlerimizin yerini alacak yeni bursiyerlerimizi belirlemek için 24 mezunumuzla birlikte KKM’ deydik. 2018 -2019 eğitim öğretim yılında burs katkısı sunmak üzere seçtiğimiz 107 yeni bursiyerimiz, Köprü grubumuz ve mülakatçı mezunlarımızla akşam yine KKM’ de düzenlenen kokteylle bir araya geldik. Belirlenen bursiyerlerimiz ve mezun bağışçılarımz kokteylde birbirini yakından tanıma fırsatı buldu.

 

Bursiyer Seçimleri;

Üniversite kayıtlarının bitmesinin ardından öğrencilerin  burs maratonu başladı. Bursiyer seçim kriterlerinde maddi yetersizlik ve başarı ön plana çıkıyor.

2018 -2019 eğitim öğretim yılında burs katkısı sunmak üzere 120 öğrenci arasından 98 öğrenci seçecek olan İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği Burs Havuzu Çalışma Grubu  ODTÜ Kültür ve Kongre merkezine kuracağı 12 toplantı masası ve 24 mülakatçısı ile eğitim sezonunda bursa en çok ihtiyaç duyacak öğrencileri seçmek için 24 Kasım 2018 Cumartesi günü Ankara’da olacaktır.

ODTÜ MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ.

Üniversitemiz mezuniyet töreni coşkuyla gerçekleşti. Bu yıl da öğrencilerimiz en güzel pankartlarını açarak bütün dünyaya ve Türkiye’ye bilimin, sanatın, sporun, eğlencenin nasıl bir araya gelebileceğini gösterdiler.

• ODTU Alumni Association of Canada Başkanı Yalçın Süer bu hafta derneğimizdeydi

Burs Havuzu Çalışma Grubumuzun 17 Mayıs 2018 toplantısı “ODTU Alumni Association of Canada” başkanı Yalçın Süer (EE’71), Burs Havuzu dönem koordinatörü Türkü Karan (MAN’91), Yönetim Kurulu 2.başkanı Oya Tığlı (SOC’83) ve Burs Havuzu üyelerinden Necmeddin Oktay’ın (STAT’76) katılımıyla gerçekleşti.
İki derneğin ortak çalışmalarının geliştirilmesi üzerine fikir alışverişi yapılan toplantıda Kanada Mezunlar Derneğinin burs havuzuna ve mentorluk projesine sunacağı katkılar üzerine konuşuldu.
•Bursiyerlerimizin kurduğu Köprü grubunun geleneksel Kütüphane Projesi, bu yıl 12 Mayıs’da Zonguldak Şehit Öğretmen Hamza Halit Sülün İlkokulunda, 13 Mayıs’da da Sakarya Ali Altıparmak Ortaokulunda gerçekleştirildi.
Mezunlarımızın da katıldığı organizasyonda öğrencilerimiz ve geleceğin ODTÜ’lüleri minikler yine kuşaklar ve coğrafyalar arasında bir köprü oluşturdu.
Bu eğlenceli ve anlamlı projede gelecek sene, başka bir okulda buluşmak için hepinizi bekliyoruz.