ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

BURSİ BİLGİLENDİRME

BURSİ BİLGİLENDİRME 2017-2

Derneğimizin girişimi olan İstanbul ODTU Mezunları Derneği Burs Havuzu, sizlerin destek ve katkılarıyla büyüyerek yoluna devam ediyor.

30/06/2017 itibariyle düzenli burs bağışçısı sayımız 885’e ulaştı. Diğer sayısal büyüklüklerimiz ise aşağıda yer alıyor.

2016-2017 akademik yılını 583 öğrenciye burs vererek tamamladık.

Genç kardeşlerimize doğrudan maddi destek yanında, kariyer gelişimlerine katkıda bulunmayı ve onların her anlamda yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi çok önemsiyoruz.

Bu anlamda, mentorluk, maraton kardeşliği ve toplumsal duyarlılık projeleri ve AB projesi gibi girişimleri yürütüyor ve sürdürmeye devam ediyoruz.

Bursiyerlerimiz de, kendi grupları KÖPRÜ ile bir yandan mezunlarla birlikte çalışırken, bir yandan da, kaynak yaratımından, yaşama geçirilmesine katkıda bulundukları çeşitli toplumsal projeler yürütüyorlar.

2017’nin ilk yarısında neler yaptık;

  • 5 Mart’ta 2. ve 3. sınıf bursiyerler ile Vişnelik’te kahvaltıda buluştuk.
  • Nisan ayında ise yine bursiyerlerimizin Köprü grubu ile Giysi ve Kırtasiye Yardımı Projesi kapsamında; Şırnak Cizre’de Metin Bostancıoğlu Ortaokulu ve Kırıkkale Delice’de Hürriyet Ortaokulu’ndaydık. Kermesler, bağışlar ve benzeri şekillerde temin edilen giysi ve kırtasiyeler dağıtıldı. Bunun yanında, TEB Arval AŞ’nin bağışı olan 24 adet bilgisayarın yine bu şirketçe bakımları yapılarak ve yeni klavye ve farelerle donatılarak bu okullara gönderildi.
  • Yetiştirme Yurdu Projesi’nde ise, Ankara Sevgi Evleri’nden gelen 15 çocuğumuz ile, ODTÜ Yuva bahçesinde çeşitli etkinlikler yapıldı. Köprü Grubumuzdan katılımcılarla birlikte çocuklarla oyunlar oynandı, resim yapıldı, meyve yenildi.
  • Mezunlar günü öncesi, bu yıl “mezuniyetlerinin onlu ya da beşli katlarını kutlayan” mezunlar arasında “BU YIL MADALYANIZ BURSLA PARLASIN” isimli bir yarışma düzenledik. Burs havuzuna bu kapsamda yapılan bağışlar sonrasında, İŞLETME 97 birinci, GIDA 87 ikinci, METALURJİ 67 üçüncü oldular.
  • 18 ve 19 Mayıs tarihinde Köprü grubuyla birlikte, Giresun’un Bulancak İlçesindeydik. Burada, Aydındere İlkokulu ve Elmalı İlköğretim Okullarında, Köprü Grubuyla birlikte kurduğumuz iki yeni kütüphane ile, kurmuş olduğumuz kütüphane sayısı 19’a ulaştı. Aralarında mezunlarımızın da olduğu, 40 gönüllü öğrenci ve 50’ye yakın bağışçının katkıları ile dört bin kitap her iki okuldaki öğrencilerle buluştu. Bir yandan kütüphaneleri kurduğumuz bu iki gün, aynı zamanda öğrencilerle birlikte bir şenlik havasında geçti. Yüz boyamaları, şarkılar, origamiler, deneyler ve benzeri çeşitli etkinlikler yapıldı. Okul binaları sağlanan sponsorluk katkıları ile bursiyerlerimizce boyandı ve öğrencilerle bahçede oyunlar oynandı.
  • 1 Temmuz’da ODTÜ Mezunlar Gününde Ankara’daydık. Kültür ve Kongre Merkezindeki tören sırasında bir yandan standımızdan satış yaparken, bir yandan da mezunlarımızı Derneğimizin Burs Havuzu hakkında bilgilendirdik. Bursilerimiz arasında onları da görmek istediğimizi anlattık. Bu çalışmaları, öğle yemeği sırasında Kafeteryadaki standımızda, öğleden sonra bölümlerdeki törenlerde ve Vişnelik’teki akşam yemeğinde de sürdürdük. Aramıza katılan yeni Bursilerin mutluğuyla günü tamamladık.
  • ODTÜMİST Mentorlük Projesi ikinci yılını tamamladı. 26 lisans, 10 hazırlık öğrencisi bursiyerimizi mezunlarımızla eşleştirdiğimiz, altı ay süren mentorlük sürecimiz Haziran 2017 itibari ile sona erdi. Özellikle mentilerimizden olumlu geribildirimler aldığımız bu süreçte kariyer, kişisel gelişim gibi konular ele alındı. Geleceği ile ilgili kararlar almaya çalışan 2. ve 3. sınıf mentilerimiz daha çok kariyere odaklanırken, okula ve ODTÜ kampüsündeki hayata adapte olmaya çalışan hazırlık mentilerimiz eşleştikleri mentorlerinden bu konularda destek aldılar. Üçüncü senemizde yani 2017-2018 döneminde ise yetmiş eşleşmeyi hedeflemekteyiz. Tüm mezunlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

SEVGİLİ DOSTLAR,

Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) az sayıda gönüllü ve çalışanımızın katkıları ile öğrencilerimize önemli destek sağlamaya devam ediyor. Bir yandan maddi kaynak yaratırken, bir yandan da, pek çok projeyi yoğun bir emekle yaşama geçiriyor. Sizler de, bu havuza maddi destekte bulunabilir, bursi koşuculara sponsorluk olabilir(askıda maraton), kampanyalara kitap, kırtasiye, giysi bağışlayabilir, gönüllü mentorlük ya da  sosyal projeler sponsorluğu yapabilirsiniz.

Ama öncelikle Burs Havuzu Çalışma Grubuna (BHÇG) gönüllü çalışan olarak da katılmanızı bekliyoruz. Katılımınız yürütülen işlerde bize çok değerli bir omuz vermek olmanın ötesinde, yeni projeleri de başlatacak hayat suyu olacaktır.  BHÇG tüm mezunlarımızın katılımına sadece açık değildir, hepinizi bekliyoruz, ucundan tutacak çok iş var. Gelin, hemen bugün gelin birlikte yapalım, havuzu birlikte büyütelim, dolduralım.

Aşağıdaki tablo sizlere burs tutarlarımızın son yıllarda enflasyon üstü artışlarla daha anlamlı seviyelere geldiğini gösterecektir. Bu artış Derneğimiz burs fonu vasıtası ile burs ihtiyacı daha yoğun olan öğrencilere ulaşması sonucunu getirdi.

Aşağıdaki tablodan görebileceğiniz gibi 2017 sonunda düzenli burs bağışı yapan 1050 bağışcıya ulaşmayı  hedefliyoruz.

Aşağıdaki tablo ise gelişmelerin ve enflasyonla yarışmamızın bir özeti olarak bilginize sunulmuştur.