ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Bursi bilgilendirme 2018/2

BURS HAVUZU ÇALIŞMA GRUBU BURSİ BİLGİLENDİRME 2018/2

Bu bilgilendirme yazısında siz değerli bağışçılarımızla 2018 yılında yaptıklarımızı ve geldiğimiz noktayı aktaracağız.

ODTÜMİST 2018-2019 akademik yılında da 600 öğrenciye burs vermeye devam ediyor.
31/12/2018 tarihi itibariyle düzenli bağışçı sayımız 862 olarak gerçekleşti. Finansal durumumuzu bu şartlara göre tekrar değerlendirdik. ODTÜ bileşenlerine olan inancımızla burs vereceğimiz öğrenci sayısını azaltmadan çalışmalarımıza devam edebileceğimize karar verdik.
2018 yılında bursiyerlerimize 2.174.260 TL aktardık. Finansal tabloları ekte inceleyebilirsiniz.
2017-2018 öğrenim yılında 58 öğrencimiz mezun oldu. Kendilerini tebrik ediyoruz!

 Özel sorunları nedeniyle derslerinde başarısız olan ve bunu raporlarıyla kanıtlayan öğrencilerimizle ayrıca özel olarak ilgilendik.

Yeni akademik yılda burs verdiğimiz öğrenci sayısını 600’e tamamlamak üzere 24 Kasım 2018’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde öğrenci sayımızı 600 e tamamlamak üzere başladığımız görüşmleri 606 bursiyer ile bitirdik. Tüm mezunlarımıza açık olan görüşmelere bu sene mezun bursiyerlerimizin de görüşmeci olarak katılması bizi çok sevindiren olaylardandı.

Yürütmekte olduğumuz burs çalışmalarında maddi katkı ötesine geçmek daima en önemli hedefimiz oldu. Mentorluk ve maraton kardeşliği ile bursiyerlerimizin kariyerlerine ve sosyal gelişimlerine yönelik desteklerimizi sürdürürken; düzenlediğimiz söyleşili kahvaltı toplantıları ve projeler birlikte vakit geçirme ve genç ODTÜ’lüleri daha yakından tanıyacak saatler yaratmamıza yardımcı oldu.
Bu çerçevede bu seneki ilk etkinliğimiz, 24 Kasım tarihinde  yeni bursiyer görüşmelerimizden sonra yine Kültür Kongre Merkezi’nde eski yeni tüm bursiyerlerimizle gerçekleştirdiğimiz  tanışma kokteyli ve 25 Kasım’da bu dönemin mentor ve mentilerinin tanışma kahvaltısı oldu.

SİZ DESTEKÇİLERİMİZE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR!

KÖPRÜ

Bursiyerlerimiz ve gönüllü öğrencilerden oluşan KÖPRÜ grubu ise toplumun diğer kesimleri ile köprüler kurmaya, toplumsal projeleri belirlemeye, kendi aralarından seçtikleri proje koordinatörlerinin önderliğinde projeleri yaşama geçirmeye devam ediyor.
2017-2018 akademik yılında öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen projeler aşağıdaki gibidir:

 

 

KÜTÜPHANE PROJESİ

Şehit Öğretmen Hamza Sülün İlkokulu- BEYCUMA/ ZONGULDAK
Ali Altıparmak İlk/Orta Okulu- AKYAZI/SAKARYA
Okullarda toplam 5.000 kitaplık iki kütüphane kurulmuştur. Bu kütüphaneler bursiyerlerimizin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde kurdukları 19. ve 20. kütüphanelerdir. Bursiyerlerimiz, tamamen kendi yarattıkları kaynaklar ile satın aldıkları birinci el ya da kendi çabaları ile sağladıkları ikinci el kitapları gönüllülerimizce sağlanan otobüs ile taşıyarak kütüphanelere yerleştirmiş, her iki okulda gün boyu okul çocukları ile etkinlikler düzenlemiş, oyunlar oynamışlardır. Projeye mezunlarımızdan da bir grup katılmıştır.

2018 -2019 Eğitim ve Öğretim yılında kütüphane kurulacak okullarımız ise;

1-  Şanlıurfa iline bağlı Harran ilçesinin Uzunyol köyünde taşımalı eğitim veren ilk ve orta okulun beraber olduğu bir köy okulu.Okulun 8 dersliği var ve yaklaşık 450 öğrenci eğitim görüyor.Bölgede kız çocuklarının okula devam etme oranı da ne yazık ki çok düşük. Okul fiziksel açıdan çok yetersiz. Şu an kütüphane için ayrılan sınıf yetersizlikten dolayı derslik olarak kullanılıyor. Ancak 2. dönem çevre köylerden taşımalı olarak gelen öğrencilerin bir kısmının başka bir okula transfer olacağı bekleniyor ve kütüphanenin tekrar aktiflestirilmesi isteniyor. Öğrencilerin transferinin mümkün olmaması durumunda okulun ek binasında bulunan küçük bir oda kütüphane olarak kullanılacak.

2-Seçilen diger okul ise Gaziantep iline bağlı Nurdağı ilçesinin Gedikli köyünde taşımalı eğitim veren ilk ve ortaokul.250 öğrencisi olan okul 1968 yılından beri eğitim veriyor.Okul fiziksel olarak imkansızlıklar içinde. Okulun müdürü ve hocaları okulla ve öğrencilerle çok ilgili. Ellerinden gelen her imkanı kullanıyorlar. Kütüphane için uygun alanları var ancak kitap sayısı az ve güncel değil. Projemiz için çok hevesli ve istekliler hem okul hem köy olarak.

GİYSİ KIRTASİYE PROJESİ

Oymak İlk/Orta Okulu-ŞIRNAK ve Kıbrısköy İlkokulu-MAMAK okullarına bot, mont, kırtasiye yardımları ulaştırılmıştır. Malzeme ve kıyafetler mezunlarımızın da katkısı ile öğrencilerimizle birlikte sağlanmış ve okullara ulaştırılmıştır. Okullardan gönderilen fotoğraflarda öğrencilerin gülen yüzleri bizlerin de yüzünü güldürmüştür.

STEAM PROJESİ

STEAM Projesi 2017-2018 akademik yılında ilk defa pilot proje olarak başladı. Proje kapsamında 32 öğrenciye okulumuza komşu 100. Yıl mahallesindeki Ahmet Bahardır İlhan Orta Okulu’ndan 32 öğrenciye Blok Tabanlı Robotik Programlama Atölyesi ve yaratıcılık,, eleştirel düşünme, problem çözme, işbirliği yapabilme gibi becerileri destekleyen robotik ve mekanik iki atölye düzenlenmiştir. Her üç projede de okul seçimi, okul müdürlükleri ile yazışmalar ve ilişkiler, gerekli izinleri almak gibi konuları da tamamen kendileri yürütmüştür
AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİAB Proje ekibi tarafından çoğu ülkenin gündeminde olan “Maker Hareketi” konusunda bir proje hazırlanmış ve Ulusal Ajans’a sunulmuştur. Proje sonucunu heyecanla bekliyoruz. Tüm projelerde bursiyerlerimizle birlikte gönüllü arkadaşları görev almıştır. Projeleri gerçekleştiren KÖPRÜ gönüllülerine ve geçen seneki  koordinatörlerimize gönülden teşekkür ediyoruz.2018-2019 akademik yılında görev alan yeni koordinatörlerimizi tanıtmak isteriz:Ayşenur Türkarslan  (IR, 3. Sınıf)-Genel KoordinatörYusuf Bulut (EME, 3. Sınıf)  – Kütüphane Projesi KOordinatörüİsmail Ethem Çuhadar (CE, 2. Sınıf) – Kütüphane Projesi KoordinatörüMustafa Alıcı (PETE, 3. Sınıf) –Giysi Kırtasiye Proje KoordinatörüCansu Güneş (FLE, 2. Sınıf) –Giysi Kırtasiye Proje KoordinatörüElif Aygün (PSY, 4. Sınıf) – Steam Projesi KoordinatörüCansu Bilgiç (ESE, 4. Sınıf) –Steam Projesi KoordinatörüSeher Kılıç (ECE, Hazırlık) – AB Projeleri KOordinatörüBHÇG ye katılımınızı bekliyoruz.BHÇG gönüllüleri arasına katılacak her bir yeni dost, bize enerji ve motivasyon kazandırıyor. Öğrencilerimiz ve dernek ofisinde çalışan arkadaşlarımız canla başla çalışsa da gönüllülerin katkıları sürecin yürütülmesinde son derece gerekli ve yaşamsal. Henüz aramıza katılmamış mezunlarımızı da aramızda görmeyi diliyoruz. Son olarak, bu sene yine İstanbul Maratonu’na katıldık. 6. kez öğretim görevlilerimiz, okul yöneticilerimiz, çalışanlarımız, mezun derneklerimiz, mezunlarımız, öğrencilerimiz, ODTÜ ile gönül bağı kurmuş dostlarımız, yakınlarımız ODTÜ tişörtlerimizle bu yardımseverlik koşusunu gerçekleştirdik ve bağış toplama hedefimizi tutturduk. BU konudaki bilgilendirmeler için www.odtumistkosuyor.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. “Maraton Kardeşliği” kapsamında 13 bursiyerimiz gönüllü mezunlarımızca yol, yemek, katılım masrafları karşılanarak ve yine mezunlarımızın evlerinde misafir edilmesi yoluyla yarışta bizimle beraber oldular ve  enerjimiz artırdılar.
Sizleri de aramızda göreceğimize eminiz.

*Bu bilgilendirme yazısı BHÇG gönüllümüz Nilüfer AĞIRDIR (MAN’79) tarafından hazırlanmıştır.