ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

#CoVid-19 Zamanlarında Neler Yapmalı?

8 Nisan 2020

Gabriel Garcia Marquez’in “Kolera Günlerinde Aşk” isimli çok satan çok okunan çok ödüllü bir romanı vardır. Ülkemizde 65+ yaş gurubu için sokağa çıkma yasağı geldi. “Coronavirus günlerinde Yaşam” başladı.

Herkes koruma maskesi eldiven gözlük taktı. Marketlerde yiyecek temizlik malzemesi kalmadı. Yolda metroda otobüste havalimanlarında hep maske taktık. Coronavirüs bütün dünyada çok etkili oldu. Soğuk algınlığı görüntüsünde başlıyor arkası zatürre oluyor. Yaşlılar ve erkek nüfusu çok etkiliyor. Coronavirus için henüz aşı yok, koruyucu iyileştirici ilaç yok. Maske takın, ellerinizi sık sık yıkayın, öpüşmeyin, sakın el sıkmayın. Evden çalışın, home-office kurun, başkaları ile aranıza en az 1.5-2 metre sosyal mesafe kurun, kalabalık kapalı mekanlardan kaçın, bir süre uçak kullanmayın, toplu taşıma araçlarında kalma sürenizi en aza indirin, bağışıklık sisteminizi güçlü tutun, sağlam beslenin, kahvaltıda yumurta yiyin. Güvendiğiniz uzmanların tavsiyelerine uyun.

Eğer ortada görünür bir siyasi belirsizlik, salgın veya bir savaş tehlikesi ekonomik zorluk varsa, insanlar ve şirketler doğal olarak durur, işlerini askıya alır, bu olayın geçmesini beklerler. Bekle- Gör düzenine geçerler. Gereken gündelik rutin dışında harcama yapmazlar, yeni bir konuda insiyatif göstermezler. Yatırımlar, harcamalar yavaşlar, durur. Para ödemelerinde gecikmeler olur, alacak- tahsilatların toplanması zorlaşır. Herkes nakitte likitte kalmaya çalışır. Buraya kadar tamam. Bunlar zor zamanlarda olabilir. Ancak şirketlerin yapmaması gereken şeyler, reklamları kesmek, satış faaliyetlerini durdurmak, yatırımların ön çalışmalarını, fizibilitelerini durdurmak, mühendislik çalışmalarına ara vermektir. Bunları çok fazla nakit sıkıntısına girmedikçe, gerekmedikçe yapmayın. Bunlar para harcamayla ilgili değildir. Bu çalışmalar için harcanan para çok değildir. Sakın reklamlarınızı kesmeyin. Sakın satış pazarlama çalışmalarınıza ara vermeyin. Sakın mühendislik çalışmalarınızı, yatırım çalışmalarınızı durdurmayın. Fizibilitelerinize devam edin. ÇED başvurularınıza devam edin. EPDK lisans başvurularınızı takip edin. Personel eğitimlerinize devam edin. Yeni yatırım projeleri üretin, mühendislik çalışmalarınıza devam edin. Bunlar para tutmaz. Ama sizi ekonomik açıdan canlı tutar. Zor zamanlar çoğunlukla orta veya kısa dönemlerdir. Ortalık durulur, siz çalışmalarınıza ara vermeden devam ederseniz, düzlüğe çıktığımızda daha kolay iş alırsınız, satış yaparsınız, yatırımlarınıza devam edersiniz. Zor zamanlar gelir geçer, demokratik teamüllere göre herkesi az- çok tatmin edecek çözümler mutlaka üretilir. Demokrasilerde çare tükenmez.

Artık küresel bir köyde (global village) yaşıyoruz. Herkes herkesten haberli. Herşey ortada. Herşey biliniyor. Ekonomik hayatın demokrasi ile beraber yürümesi şart. Her ülkenin demokrasi anlayışı ayrı. Eşdeğer olmasına imkan yok. Bu zor zamanlarda kendiniz için birşeyler yapın. Her gün açık havada düzenli yürüyün, merdiven inip çıkın, kahvaltı atlamayın, sağlam yemek yiyin, imkan dahilinde spor yapın, müzik dinleyin. Daha çok TRT3 klasik radyo opera dinleyin, daha az TV izleyin. Zor zamanlarda satış faaliyetlerinizi, reklamları kesmeyin, yeni yatırım projeleri üretin, fizibiliteler yapın, ihalelere teklif verin, projeler geliştirin, mühendislik çalışmalarınıza devam edin. Zor zamanlar, salgınlar, sıkıntılar gelir geçer gider, hiçbir şey aynı kalmaz.

Ankara 08 Nisan 2020

Haluk Direskeneli

 

Last modified: 8 Nisan 2020