ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Değerli Üyelerimiz,

5 Mayıs 2020

Değerli Üyelerimiz,

Covid-19 pandemi sürecinin başlangıcından itibaren dernek yönetimi olarak yaptığımız çalışmalar ve Çalışma Grubu faaliyetleriyle ilgili son durumu bilgilerinize sunuyoruz.

 1. Dernek Merkezimiz derneğimizin idari faaliyetlerini sürdürebilmek için 500TL+KDV bedelle Cumhuriyet apt. Kat:2 D:5’de kiralanan bir odaya nakledilmiştir. Dernek merkezinin aynı bina içindeki adres değişikliği ile ilgili Türk Telekom, Vodafone, TTNET, Elektrik idaresi, Vergi Dairesi, İTO, Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, Bankalar ve SGK nezdindeki işlemler tamamlanmıştır. Dernek demirbaşları daha önce taşınmış olduğu Ulus’taki ODTÜ Park içinde muhafaza altındadır.
 2. Pandemi süresince Çalışma Gruplarımızın etkinlikleri sanal ortamda devam etmektedir. Etkinlik bilgileri üyelerimize Pandemi öncesinde olduğu gibi dernek tarafından gönderilen duyurularla ulaştırılacak ve etkinlik günü gönderilecek ikinci bir eposta ile etkinliğe katılmak için gerekli olan link ve şifre iletilecektir. Etkinlik saatinde bu link üzerinden gerekiyorsa şifre girilerek etkinliğe katılım gerçekleştirilecektir. Kontenjan sınırlaması olan etkinliklerde lcv istenecek ve kendilerine özgü kuralları olan etkinliklerde bu kurallar etkinlik moderatörü tarafından etkinlik başlamadan katılımcılara bildirilecektir.
 3. Daha önce Çalışma Gruplarımıza, sanal ortamda yapabilecekleri etkinlikler hakkında fikir geliştirmeleri konusunda yapılan çağrı sonrası Çalışma Gruplarından gelen etkinlik talepleri Dernek Etkinlik Koordinatörü tarafından takvimlendirilmektedir. Etkinlik takviminin oluşturulabilmesi ve bütün üyelere en verimli şekilde duyurulabilmesi için, etkinlik bilgilerinin planlanan tarihten en az iki gün önce etkinlik koordinatörüne gönderilmesi gerekmektedir. Takvime alınan etkinlikler standart duyuru şablonları ile üyelere duyurulacaktır.

Çalışma Gruplarımızın gerçekleştirdikleri ve programladıkları etkinlikler kısaca:

 • Bilimsel Kültürel Etkinlikler Komitesi, Lalehan Utkan ile İstanbul Hikayeleri ve İstanbul Meyhaneleri dizilerini programlamış ve ilk ikisi gerçekleştirilmiştir.
 • Burs Çalışma Grubu, periyodik toplantılarına sanal ortamda aralıksız devam etmekledir. Burs bütçesine kaynak sağlamak amacı ile yeni bir Burs Kampanyası başlatmıştır.
 • Edebiyat Kulubü, toplantılarını sanal ortamda sürdürmeye başlamıştır.
 • Enerji Komitesi, ilk etkinliğini 27 Nisan günü geniş bir katılımla gerçekleştirmiştir. Etkinlikleri Pazartesi günleri devam edecektir.
 • Felsefe Topluluğu, her Salı ve Cumartesi günü toplantılarına devam etmektedir.
 • Fotoğraf Çalışma Grubu, karantina günlerinde tüm ODTÜ mezunlarını kapsayan bir fotoğraf yarışması başlatmıştır. Yarışmanın katılım koşulları tüm ODTÜ mezunlarına duyurulmuştur.
 • Mentorluk Programları Çalışma Grubu, sanal ortama olan yatkınlığı sayesinde e-toplantılara çok uyumlu bir geçiş yapmış ve çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.
 • En genç topluluğumuz olan #odtülüyalnızdeğilsin dayanışması, düzenlediği anket yolu ile kendisine iletilen talepleri değerlendirmiş ve önümüzdeki günlerde başlayacak bir dizi etkinlik programlamş ve ilk webinarını gerçekleştirmiştir.
 • Sinerji İşliği, sürpriz bir etkinlik için çalışmalara başlamıştır.
 • Sosyal Komite de süratle sanal ortama geçmiş ve e-etkinliklerini başarı ile devam ettirmektedir.
 • Türk Halk Bilimleri Topluluğu, yaptığı ortak bir çalışma ile 23 nisan videosunu gerçekleştirmiştir.
 • Yayın Komitesi, Baraka dergisinin yeni sayısını hazırlamak üzere çalışmalara başlamıştır.
 • Etkinliklerini devam ettirmek isteyen çalışma grupları dernek etkinlik koordinatörü ile iletişime geçerek, etkinliklerini tüm üyelerimize duyurabilecek şekilde, ODTÜMİST sanal çatısı altında sürdürebilirler.
 1. Bir üyemizin başkanı olduğu Bilim Akademisi Derneğinin COVID-19 ile ilgili yayınlar yaptığı haftalık Sarkaç Bülteni dernek üyelerimize gönderilmektedir.
 2. İstanbul Politikalar Merkezinin düzenlediği webinarlardan ODTÜ mezunu konuşmacıların yer aldığı etkinlik duyuruları da üyelerimize iletilmektedir.
 3. Sokağa çıkma yasağı gereği evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü mezunlarımızın tamamı Yönetim Kurulu üyeleri tarafından aranmıştır. Bu telefon görüşmelerinden her iki taraf da çok memnun kalmıştır.
 4. Bütün mezunlarımız aşağıdaki telefon numaralarını arayarak ODTÜMİST aracılığı ile üyelerimizle bilgi ve birikim paylaşımında bulunabilir, dijital Baraka dergimizde ve web sayfamızda yayınlanmak üzere yazılarını gönderebilirler.

Derneğimizin kapalı olması nedeni ile sabit telefonlar çalışmamaktadır. Paylaşmak istediğiniz görüş ve önerilerinizi eposta göndererek veya aşağıdaki cep telefonu numaralarını arayarak derneğimize ulaştırabilirsiniz. Önerilerinizi Yönetim Kurulu olarak değerlendirir ve/veya ilgili Çalışma Gruplarına yönlendirebiliriz.

Sağlıklı günlerde birlikte olmak dileği ile.

ODTÜMİST Yönetim Kurulu

04.04.2020

Dernek eposta adresimiz: dernek@odtumist.org

Dernek cep telefonları: 0533 690 69 24

0533 206 23 01

0549 644 18 28

Last modified: 13 Mayıs 2020