ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Elizabeth Warren ABD Başkanı olabilir mi?

16 Ocak 2020

Demokrat Parti Başkan adayı Elizabeth Warren (70), Borçlar ve özellikle İflas hukuku konusunda uzman Harward Üniversitesi Hukuk Profesörü, 1949 Oklahoma City doğumlu. Beş önemli akademik kitabın yazarı, altı adet kitabın içeriğine katkı vermiş, 2013 yılından beri ABD Senatosunda Massachusetts Senatörü. Donald Trump ile kamuoyu araştırmalarında başabaş gidiyor. Şimdilik iki Demokrat aday Joe Biden ve Bernie Sanders’in az arkasında görünüyor.

Başkan Obama’nın iki dönem yardımcısı Joe Biden, şimdilik önde gözüküyor ama seçmenlere fazla ciddi yeni vaadi yok.

Bernie Sanders 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’u geçebilseydi başkan olabilirdi, şimdi çok yaşlı, başkan olabilmesi çok zor.

Elizabeth Warren, Harward üniversitesinin çok sevilen hukuk profesörü. Youtube konuşmaları seçmenlere çok etkileyici geliyor. İki evlilik yapmış, ilk evliliğinden bir kız bir erkek iki çocuğu var. İlk eşinin soyadını koruyor. Önce sağlam bir akademisyen kariyer yapmış, sonra Temsilciler meclisine daha sonra Senato’ya girmiş.

Orta sınıfın zorluklarını kendi çocukluğundan biliyor. Önceleri iyi bir işi olan babası kalp krizi geçirince çalışamaz olmuş. Arabalarını satmışlar, maddi zorluğa düşmüşler. Annesi Sears katalogtan satış yapan şirkette asgari ücretle işe başlayınca aile zorunlu masraflarını ödeyebilir olmuş. Üç erkek kardeşten sonra doğan tek kız çocuğu. Aile içinde çok eskiden Amerikan yerlisi kanı olduğu konuşulurmuş. Üniversiteye girerken kendi etnik kökenini “Amerikan Yerlisi” olarak deklare etmiş. Bunun kendisine bir yararı olmamış, ona bir pozitif ayrımcılık sağlamamış. Ama Donald Trump 2016 seçim öncesi tartışmalarda Elizabeth Warren’ın geçmişine gönderme yaparak, kendisinden alaycı bir şekilde “Pokohantas” diye sözetmiş. “Pokohantas” 16. yüzyılda yaşamış bir Kızılderili kabile reisinin güzel kızı. Zamanında Avrupa’ya seyahat yapmış, İngilizce öğrenmiş, orda evlenmiş. Disney şirketi kendisi hakkında eğlenceli bir karton çizgi film yapmış. Bu gereksiz saçma polemik sürmüş gitmiş.

“Pokohantas” alayına maruz kalınca, Elizabeth Warren kendisi ile ilgili olarak DNA gen testi yaptırmış. Test sonuçlarında büyük oranda Avrupa geçmişi olan ancak 6-10 kuşak öncesinden biraz Amerika yerlisi gen izleri bulunan sonuç çıkmış.

Donald Trump 1-milyon ABD Dolar iddiayı Elizabeth Warren’ın önereceği sosyal yardım kuruluşuna yatırma taahhüdünden yan çizmiş. Bu arada Amerikan Yerlileri Elizabeth Warren’ı sert eleştirmişler. “Genlerinde çok az miktarda Amerikan Yerlisi izleri bulunan bir kişi öyle kolay Amerikan Yerlisi kültürüne sahip olamaz, ayrıca kabilede yaşaması yerli kültürüne sahip olması gerekir” demişler. Elizabeth Warren bu konuda onlara hak vermiş ve onlardan özür dilemiş.

Elizabeth Warren çevreci politikalar sürdürüyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarını destekliyor. LGBT haklarına destek veriyor, hatta yürüyüşlerine katılıyor. Fosil yakıtlı termik santrallere mesafeli. Fosil yakıtlı santral sahibi şirketlerden ve büyük ticari bankalardan seçim bağışı kabul etmiyor. 200 ABD Dolar üstünde seçim bağışı almıyor. ABD orta gelir kuşağına daha adil vergi vaad ediyor. Zenginlere daha yüksek oranda vergi koymayı planlıyor. Savaş konusunda Pentagon’a fazla karışmayacak görünüyor.

ABD ekranlarında Demokrat Başkan adayları arasında TV tartışma programları (Debate) devam ediyor. Destekleri azalan adaylar yarışı bırakıyorlar. Öne çıkan adaylar arasında tartışmalar sertleşiyor. Sanders özel bir görüşmede “Bir kadın asla ABD başkanı olamaz” lafını ettiği için son Oklahoma karşılaşması sonunda Warren, Sanders’in elini sıkmadı.

Donald Trump, Cumhuriyetçi partinin tek adayı. Hakkında Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinden Ukrayna skandalı konusunda adaleti engellemekten soruşturma (impeachment) kararı çıktı, ama karar Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato onayından geçmeyecek. Trump, her ne kadar uçuk kaçık medyatik tavırları ile eleştri alsa da ABD seçmeni için daha radikal kararları ortaya koyuyor. Bizlere ters gelse bile ABD seçmeni için çok cazip kararlar bunlar. Kayıtsız yabancı göçmenlerin kendi yurtlarına iadesi, ABD orta bölgesindeki kömür madenlerinin daha çok işletilmesi, Çin ve diğer ülkelerle dengeli ticaret arayışları ABD seçmenine daha çok iş imkanı sağladı. Son dört yıl içinde ABD içinde işsizlik azaldı, enflasyon düştü, ABD dış ticaret dengesi düzeldi. Donald Trump, ABD için dış dünyadan daha uzak izole, daha kendi içine dönmüş, yabancı topraklarda macera aramayan bir dış siyaset vaad ediyordu. Ancak her ne kadar asker çekme planlasa da, Suriye, Irak, Afganistan savaşları hala devam ediyor. Iranlı komutan Kasım Süleymani suikastının tetiklediği diğer olayların faturası kendisine kesilecek. Cumhuriyetçi parti destekçisi Amerikan silah üreticileri bizim coğrafyaya bol konvensiyonel silah satıyorlar.

Güney sınırımızdaki savaş ile başbaşa kaldık. Arkasından Libya geliyor. Doğu Akdeniz münhasır ekonomik alan restleşmesi devam ediyor.

ABD’ye girişler zorlaştı. İthalata yüksek vergiler koydu. Yabancılar için ABD giriş vizesi almak zorlaştı, ABD firmaları ile iş yapmak zorlaştı. Enerji santral ekipmanları satışlarında bir problem yok.

Paranız varsa, finans bulabiliyorsanız, ABD üreticileri size her zaman gaz türbini, buhar türbini, buhar kazanı, yazılım, tasarım satarlar. Ancak kontrat görüşmelerini ABD içinde yapmanız zorlaştı. Bu kadar karikatür, resim, heykel Donald Trump için çok işe yaradı, çok popüler oldu. TV ve sosyal media’yı iyi kullanan Donald Trump yaklaşan 3-Kasım 2020 ABD Başkanlık seçimlerini tekrar kazanabilir.

Bizce onun en güçlü rakibi Demokrat Senatör Elizabeth Warren olacak.

Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.

 

Last modified: 16 Ocak 2020