ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Isaac Asimov doğru söylemiş,

25 Ekim 2019

Isaac Asimov doğru söylemiş,

Rusya doğumlu Amerikalı bilim-kurgu yazarı Isaac Asimov’un (1920-1999) “The Feeling of Power (1958)” isimli hikayesinde yaptığı futüristik bir gelecek yorumu vardır.
İnsanlar çok uzaktaki bir gelecekte bilgisayarlar- makinalar- cihazlar-kalkülatörler kullanarak öylesine kolaylığa alışacaklar ki sonunda basit 4-işlem matematik uygulamalarını unutacaklar. Savaş sırasında bu cihazların hepsi yok olacak, ve “reverse engineering” (ters mühendislik) yaparak zaman içinde tekrar bulacaklar.
Bu hikayenin yazıldığı yılda henüz bilgisayarlar, hesap makineleri yaygın değildi.

Geçtiğimiz haftalardan birinde Türkiye’nin önde gelen bir önemli üniversitesinde Mühendislik Fakültesi master öğrencileri sınava giriyorlar.
Hocaları, iphone, ve basit hesap makinası kullanmalarını yasaklıyor.
“Sorular basit, normal 4-işlem ile tüm soruları cevaplandırabilirsiniz, virgülden sonra sadece 2 basamak ilerleyin ve cevabı yazın”, diyor
Sınav bitiyor, kağıtlar toplanıyor. Hoca sınav kağıtlarını okuyor, 30 kişilik sınıfta sadece 2 kişi 4-işlem hesap yapabilmiş.
Çoğu sadece toplama çıkarma yapabilmişler, çarpma bölme yapamamışlar.
Bu durum sadece bizde değil, dünyanın çoğu yerinde de oluyor. İnsanlar basit 4-işlem görevini kalkülatörlere, hesap makinelerine, iphone uygulamalarına yaptırıp, kendileri daha karmaşık üst problemlerle uğraşmaya başlıyorlar. Temel kerrat cetvelini bu arada unutuyorlar.
Geçmişte bir dönem Hintli mühendislerle çalışmıştım. Onların kerrat cetveli bizimki gibi 10×10 üstüne değil, 100×100 üstüne kurulu idi. Yani Hintli mühendisler 2-basamaklı herhangi bir sayı ile başka 2-basamaklı sayının çarpımını ezbere söyleyebiliyorlardı.

İstanbul üniversitesi İngiliz Edebiyatı profesörü Murat Seçkin hocamın bu yaz Büyükada Cafe Cat-Fe’de verdiği Şekspir konulu konferansda kendisinden dinlemiştim,
İngilizler Hindistan’da orta eğitimde edebiyat dersinde birkaç Şekspir tiyatro eseri  ezberlenmesini şart koşmuşlar, Şekspir oyununu ezbere bilmiyorsanız lise diploması alamıyorsunuz. Sömürgeci İngilizler bırakıp gitmişler, ama yaptıkları müfredat kalmış.
Bu yüzden Hindistan’da İngiliz oyuncular Şekspir oyunu oynarken tuhaf bir durumla karşılaşıyorlarmış, onlar oyunu oynarken, Hintli seyirciler hep beraber oyunu ezberden söylüyorlarmış, Murat hocanın Hindistan konferansında onun başına da gelmiş, oyunun bir kısmını söylerken, kalan cümleleri dinleyiciler ezberden söylemişler.

Bence öğrencilere Şekspir oyunlarını ezberletmek güzel bir uygulamadır. Aralarından bazıları ilerde  oyuncu-aktör olabilirler, sadece kendi karakterlerini değil, tüm diyalogları  ezberlemiş olurlar. 100×100 kerrat cetveli de zihni sağlam tutar yaşlılıkta unutkanlık- demans – alzheimer olmaz, güzel briç oynarlar

Ben ODTÜ’de üniversite öğrenimini bitirip işe girdiğimde ofiste sadece basit bir 4-işlem kalkülatör vardı. Aramızda sırayla kullanırdık. Daha sonra 1984’te özel bir şirkette teklif pazarlama bölümünde çalışırken ortada kalkülatör yoktu. Tüm buhar kazan hesaplarını elle kalemle kağıt üstünde yapardım. Patrondan bir kez kalkülatör satın almasını istedim, almadı. Bana kalkülatör almadı ama masasının üstünde kullanmasını bilmediği büyük ekran bir workstation vardı.  Siz hala kalkülatöre-hesap makinası kullanmadan kağıt üstünde kalemle 4-işlem basit matematik hesapları yapabiliyorsunuz, değil mi??

Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.

Prinkipo, 24-Ekim 2019

Last modified: 25 Ekim 2019