ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Market

Tişört, kitap v.b. siparişlerinizi  0212 274 68 60 nolu telefonu arayarak  veya recep.yilmaz@odtumist.org adresine mail atarak  verebilirsiniz.

 

13 YAŞINA GELMEDEN 50 MACERA

Çocukların ilk kez yaşayacağı, ancak hiçbir zaman unutmayacakları maceralar.
Bu kitapta, bir ağaç ev yapmaktan, yıldızları tanımaya, düğüm atmayı öğrenmekten bir tepeden yuvarlanmaya kadar eğlenceli 50 görev, keşfedilecek 50 hazine, yaşanacak 50 macera var. Yalnızca size özel olarak tasarlanan bu kitap/not defteri, yaşadığınız tüm maceraların izlerini taşıyacak ve tüm yaşamınız boyunca unutamayacağınız anılarınızı saklayacak… 13 yaşına gelmeden siz de bu maceralara katılın…

 

 

38 TL

 

BÜYÜKLER İÇİN 50 GİZLİ GÖREV

Kusursuz bir GİZLİ AJAN olup BÜYÜKLER hakkında mümkün olduğunca çok bilgi topla!.. Kimden söz ettiğimizi biliyorsun: YETİŞKİNLER. Aman dikkat! Yanlarında yüksek sesle konuşma. Her yerde gözleri ve kulakları var!

Peki; kimdir bu büyükler, görevin ne olacak, bir gizli ajan olarak kimin için çalışacaksın, açığa çıkarsan ne yapmalısın, ya sıkılırsan ya da başaramazsan?..

 

 

38 TL

 

ATATÜRK ve DEVRİM

Yazarın Atatürk konulu konferans ve makalelerinden oluşan Atatürk ve Devrim, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 80. yılında, gözden geçirilmiş yeni baskısıyla ODTÜ Yayıncılık tarafından yeniden okurlara sunuluyor.

 

 

12 TL

ODTÜ YILLARIM

1961-1969 yılları arasında ODTÜ’de rektör olarak görev yapan Kemal Kurdaş’ın ODTÜ’de bulunduğu sekiz yıllık dönemi anlatan ve bütün geliri ODTÜ Geliştirme Vakfı’na bağışlanan anı kitabı, üniversitenin kuruluş yıllarını, yerleşke yapılacak yerin seçimini, yoğun inşaat ve ağaçlandırma çalışmalarını, üniversitenin akademik gelişimini, yerleşkede yapılan arkeolojik kazıları ve son dönemde başlayan öğrenci olaylarını kapsamaktadır.

30 TL

 

 

 

ALDATMA SANATI

Antivirüs yazılımları, yazılım ve donanım temelli güvenlik sistemleri, kameralar, manyetik kartlar vs… bunların hiçbiri, devletlerin, şirketlerin ve şahısların bilgi güvenliğini garanti edemiyor.

Bilgisayar korsanlığı (hacker’lık) suçundan hapse giren, dünyanın ilk dijital suçlusu Kevin Mitnick, bilgi güvenliği konusuna artık diğer cepheden bakıyor: Dünyanın en pahalı güvenlik sistemlerinin basit birkaç telefon konuşmasıyla ve bilgisayar klavyesine bile el sürmeden nasıl alt edilebileceğini gösteriyor; bilgi güvenliği sürecinin iyileştirilmesi için alınması gereken önlemleri sıralıyor. Bu, bir sihirbazın göz yanılsaması oyunları değil, tescilli bir toplum mühendisinin tecrübelere dayanan tavsiyeleri.

30 TL

EINSTEIN’IN EVRENİ

Yirminci yüzyılın en büyük bilim insanının yaşamını ve çalışmalarını ustalıkla yeniden canlandıran Michio Kaku, bizleri Einstein’ın zihnine sokarak nasıl düşündüğünü gösteriyor. Einstein’ın büyük fikirleri resimler halinde ortaya çıkıyordu. Yanı başında koştuğu bir ışık demetinin nasıl görüneceğini hayalinde canlandırdığı ilk resim, Einstein’a özel görelilik kuramını ve yıldızların gizemini çözen meşhur E=mc2denklemini getirmişti.Einstein’ın kendisini Bern patent ofisinde sandalyesinden düşerken gördüğü ikinci resim, kavisli uzay-zamanıyla kara delikleri ve büyük patlamayı önümüze getiren genel görelilik kuramı doğmuştu. Einstein’ın bütün doğa kuvvetlerini birleştirmek için yaptığı girişimin başarısızlığı ise, üçüncü bir resim yaratmakta başarısız olmasından kaynaklanmaktaydı. Ne olursa olsun, Einstein’in daha sonraki çalışma hayatı boyunca ürettiği fikirlerin çoğu, yeni bilimsel araştırma alanları, yeni teknolojiler ve birkaç Nobel Ödülü kazanılmasına yol açmıştır.

26 TL

ODTÜ’LÜLERİN ODTÜ’SÜ

“bu kitap resmi olmayan sıcacık bir odtü tarihidir denilebilir. sadece odtülü öğrencilerin ya da odtü personelinin gözünden değil, odtüyü dışarıdan gözlemleyen insanların da bu sıradışı üniversiteyi nasıl gördüklerinin ve algıladıklarının renkli bir tablosudur. türkiye tarihinde herhalde bu kadar sevilen, ürkülen, saygı duyulan, bir parçası olmaktan gurur duyarken aynı zamanda kızgınlıkla anılan bir üniversite olmamıştır. başlı başına bir organizma gibidir odtü; kapladığı alanın büyüklüğüyle, ankara’ya akciğer olan ormanıyla, öğrencileriyle, taşıdığı misyonuyla, öğretim üyeleriyle, kültür hayatına, hayatımıza yaptığı katkıyla hep var olmasını dileyeceğiniz bir dev organizma… kuruluşu, bataklıktan ormana, oradan bilim yuvasına dönüştürülüşü gerçekten anlat anlat bitmez ayrı bir hikaye; atlattığı badireler ve bilim dünyasına sağladığı katkıların bitmezliği ayrı bir hikayedir. hiçbir tanımın içinde durmaz, duramaz yoksa odtülüğünü yitirir. odtülü olun olmayın, asla reddedemeyeceğiniz bir varlık olarak orada durur.”

14 TL

GELECEĞİN FİZİĞİ

“BÜYÜLEYİCİ … OKUYUCU, BAŞI DÖNMÜŞ, MEMNUN VE KELİMENİN TAM ANLAMIYLA DEVRİMCİ BİR ŞEKİLDE DÜNYAYA BAKAR BİR DURUMDA SAHNEDEN İNİYOR.” ―WASHINGTON POST BOOK WORLD “BERRAK VE ALAYCI ÜSLUBUYLA, EN GÖKSEL FİKİRLERİ DÜNYAYA İNDİREBİLME BECERİSİYLE, ZAMAN ZAMAN BİRAZ BİLİMSELLİK KATILMIŞ GELECEK-BİLİMDEN KEYİF ALMA HEVESİYLE … MICHIO KAKU İLERİ FİZİĞİN EN POPÜLER KİTAPLARINDAN BİRİNİ YAZMIŞ.” ―WALL STREET JOURNAL “DÜŞÜNÜLEMEYENİ DÜŞÜNDÜRTMEYE ÇALIŞAN, NE HARİKULADE BİR MACERA BU.” ―NEW YORK TIMES BOOK REVIEW “BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN EN ZİHİN ÇELİCİ OLASILIKLARINA, MESLEKTEN BİRİNİN BİLGECE VE MERAK UYANDIRAN BAKIŞI.” ―CHICAGO TRIBUNE “ULAŞILABİLİR, EĞLENCELİ, VE İLHAM VERİCİ.” ―NEW SCIENTIST “BÜYÜLEYİCİ AÇIKLAMALAR NEFES KESİCİ BİR ŞEKİLDE SUNULMUŞ … BAŞTAN SONA ÇEKİCİ … MUHTEŞEM!” ―PHILADELPHIA INQUIRER “OLDUKÇA CANLANDIRICI BİR DENEYİM.” ―CHRISTIAN SCIENCE MONITOR “KAKU MUAZZAM MİKTARDA BİR MALZEMEYİ DAHİL ETMİŞ … BERRAK VE CANLI BİR ÜSLUPLA.” ―LOS ANGELES TIMES BOOK REVIEW

38 TL

FUJİ DAĞINI NASIL TAŞIRSINIZ

* Neden kanalizasyon kapakları kare değil de daire biçimindedir?
* Neden bira kutularının altı ve üstü, ortasından daha dardır?
* Dünyada kaç tane piyano akortçusu vardır?
* Aynadaki bir görüntüde neden ‘yukarı ile aşağı’ yer değiştirmez de ‘sağ ile sol’ yer değiştirir?…
Microsoft ve diğer ileri teknoloji şirketleri, zorlukları dillere destan iş görüşmelerinde yıllardır bunlara benzer bulmaca ve bilmeceler soruyorlar.
“Bulmacalı mülakat”, günümüzde giderek yaygınlaşan bir moda. Wall Street’ten Silikon Vadisi’ne, birçok farklı alanda işverenler bugünün aşırı rekabetçi küresel pazarında ayakta kalabilmek için gerekli olan zekâ, yaratıcılık ve problem çözme becerisi gibi özellikleri ölçmek için adaylara zor ve hileli sorular soruyorlar.
Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?, iş dünyasında yer alan herkes için vazgeçilmez bir kitap. Birçok aday arasından en yetenekli elemanları bulmak isteyen yöneticiler bulmacalı mülakat hazırlamanın yollarını öğrenecekler. İş arayanlar, belki de hayatlarının işine ulaşma yolunda en çetin sorularla bile nasıl baş edebileceklerini öğrenme fırsatını elde edecekler.
Zekâ bulmacası meraklıları ise, bu kitapta pek çok yaratıcı ve orijinal soru ile bunların yanıtlarını bulacaklar…

25 TL

MERAKLISINA DOĞA REHBERİ

Meraklısına Doğa Rehberi’ni yalnızca bilimsel merakınızın peşinden gitmek için değil, doğayı bir sanatçı gibi gözlemlemek için de her zaman başucunuzda bulundurmak isteyeceksiniz…
Suluboya resimler, göz alıcı çizimler ve çarpıcı fotoğraflarla bezenen bu kitap, adeta sanat ile bilimin bir arada sunulduğu görsel bir şölen.
Doğayla olan bağlarınızı gözlerinizin önüne serecek olan bu kitap, çevrenizi saran doğanın tuhaf ve vahşi dünyasına yapacağınız yolculuğa rehberlik edecek.
O zaman, kolları sıvayın ve çevrenizdeki doğayı sanatla buluşturmak için keşfe çıkın…

 

32 TL

 SPİNOZAYI ARARKEN

Haz, acı, kıskançlık ve korku; tüm bunlar ve diğer duygular günlük yaşamımızın vazgeçilmez unsurları. 17. yüzyılda, filozof Spinoza yaşamının çoğunu bu duyguların insanın hayatta kalmasını nasıl desteklediğini araştırmaya adadı. Yüzlerce yıl sonra bugün bile hislerimizin biyolojik kökenleri gizemini korumaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen sinirbilimcilerinden Antonio Damasio, Spinoza’nın görüşlerinin peşinden gidip kendi bilimsel çalışmalarıyla birleştirerek bu gizemi çözmeye çalışıyor.  

32 TL

 

SIZMA SANATI

“Rahat koltuğunuzda otururken, bilgisayar suçlarının engel tanımaz dünyasına gireceksiniz. Mitnick bize, her biri gerçek bir bilgisayar korsanıyla gerçek bir saldırı hakkında yapılmış on çarpıcı bölüm sunuyor. Bilgi güvenliğine ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap.”
– Tom Parker, Global InterSec LLC Bilgisayar Güvenlik Analisti ve kurucusu

 

“Bu yasadışı eylemlere harcanan olağanüstü zekâyı düşününce hayrete düşmemek elde değil. Bir de bu dahiler becerilerini iyi işler için kullansalar, neler yapabilirlerdi hayal edin. İster eğlence, isterse eğitim için olsun, bu kitabı tavsiye ediyorum.”
– About.com

30 TL


OLANAKSIZIN FİZİGİ

Kaku bu kitabında, geleceğe ilişkin bazı tahminlerin olanaklı olanın sınırları ötesinde ebediyen kalmak zorunda olacağını, bazılarının da nihayetinde gerçekleştirilebileceğini nedenleriyle açıklamayı amaçlıyor. Bu tür sorular genellikle bilimkurgunun alanıdır ve bilim burada susmayı tercih eder. Kaku, işte tam da bu noktada, buradaki boşluğa el atıyor…
-The Economist-

Işınlama, zaman makineleri, kuvvet alanları, yıldızlararası uzay gemileri; bunlar yalnızca bilimkurgunun alanları mı yoksa geleceğin kullanılabilir teknolojileri mi? Star Trek, Star Wars, Back to the Future gibi filmlerin fantastik dünyaları ünlü fizikçi Michio Kaku tarafından ciddi, bilimsel ve

35 TL

KİTAP SETİ

Michio Kaku Kitap Seti (yılsonu kampanyası)

Zihnin Geleceğibir zaman yalnızca bilimkurgunun ilgi alanına giren konulara bilimin ç

Olanaksızın Fiziği, Kaku bu kitabında, geleceğe ilişkin bazı tahminlerin olanaklı olanın sınırları .

Geleceğin Fiziği, Michio Kaku başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa

Einstein’ ın Evreni, Yirminci yüzyılın en büyük bilim insanının yaşamını ve çalışmalarını ustalıkla

Einstein’dan Ötesi, okurları heyecan dolu bir yolculuğa çıkartarak bilim insanlarını fizik

150 TL

ZEKİ AMA SAPLANTILI

Zeki ama saplantılı, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dolayısıyla okulda, işte ya da sosyal ilişkilerinde ‘’saplanıp kalan’’ zeki ve yetenekli gençlerin ya da yetişkinlerin gerçek öykülerinden derlenmiştir. Kimi zaman dokunaklı kimi zaman da şaşırtıcı olan bu vakalar, hastalığın değişik yönlerini göstermekte ve DEHB sahibi kişilerin bundan nasıl kurtulabileceklerine ilişkin ayrıntılı taktik ve tedavi yöntemlerini bizlere sunmaktadır.
        DEHB konusunda uluslararası bir otorite olan DR. Thomas BROWN, bu karmaşık hastalığa ilişkin genelde gözden kaçan bir nokta olan duyguların rolüne dikkat çekiyor. Bu, yalnızca olumsuz duygular değil. Brown bize DEHB sahibi kişilerin belli ilgi alanları ve aktivitelerde olumlu duyguları yönetmede problemler yaşadıklarını ve bunun anlık gereksinim ya da sorumluluklara dikkat kesilmede sıkıntıya yol açtığını gösteriyor. Brown, DEHB’ye yeni bir bakış açısı getirerek DEHB sahibi çok zeki insanların bile neden saplanıpkaldıklarını ve önemli işlere kendilerini motive edemediklerine işaret ediyor. DEHB sahibi kişilerin kimi işlere fazlasıyla dikkat kesilirken kimilerine odaklanmada ne denli zorlandıklarını ortaya koyuyor. Tüm bunların ötesinde, Brown, DEHB sahibi bireylerin kendilerini ödüllendirebilecekleri ve üretken olabilecekleri bir yaşama geçiş yapabilecekleri yolları aydınlatıyor.

26 TL

 

 

ODTÜ ANAHTARLIK

      15 TL

 

ODTÜ  MARATON TİŞÖRT

50 TL

 

BİLİM AĞAÇLI TİŞÖRT

        50 TL

FARKINDALIĞI ANLAMAK   

       15 TL

 

ZORAKİ BANKACI ZORDA

      15 TL

 

 

BRÜKSEL LAHANASI ANKARA TAVASI 

VASİNGTON PORTAKALI 

        45 TL

 

 

JAKE W. STEPHENSON’D AN 1974                            

      30 TL

 

 

EXCEL MAKRO 102

     25TL

 

 

EXCEL MAKRO 101

       25 TL

 

NECDET BULUT

 

KARANLIĞIN KATLETTİĞİ

BİR BİLİM İNSANI

 25  TL

 

 

ÇANTA ASKILIĞI

12,50

 

     

KURŞUN KALEM

5 TL