ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Paris’te yankesiciler

25 Kasım 2019

Paris’te 9-kasım 2019 cumartesi günü sabah kahvaltıdan sonra otelden çıktık. Yürüyerek 1-km ötedeki “Mairie D’İssy” metro istasyonuna geldik. Gelen metro trenine bindik. Şehir merkezinde yürüyerek gezeceğiz.
Önce Saine nehri kıyısı, Eiffel kulesi, ChampsElysee bulvarı, Arc de Troiphe, Concorde meydanı, Louvre sarayı, Dorsay müzesi, NotreDame. SacraCoure, Louvre, Dorsay, NotrDame, opera Garnier, Galerie Lafayette.
Her yıl Paris’e 30 milyon yabancı turist geliyor. Paris nüfusu bugün 6 milyon civarında. Bu kadar çok turist gelince fiyatlar da  çok yüksek oluyor. 
Metro Bilet gişesinden bilet aldık. Kişi başına tek gidiş 1,90€. 90- dakika indi- bindi  metro tramvay otobüs aktarma yapabiliyorsunuz.
Eşim cüzdanı açtı nakit ödemek istedi. Nakit kabul etmiyormuş. Kredi kartı istedi. Oğlum bilet parasını kendi kredi kartıyla ödedi. Metroda bir ara Eşim ortamı fazla sıcak buldu, ayağa kalktı uniqlo kuştüyü dolgulu yeleğini çıkardı. El çantası yanında duruyordu. İphone’u çantasına koydu. Yerine oturdu. Benim sırt çantam her zaman olduğu gibi fermuarları kapalı kucağımda idi. İneceğimiz yere geldik. Trenden indik.

Ben çantamı sırtıma takmak istedim. Baktım İki fermuar açık. Kapadım yola devam ettik. Yolda yürürken bir fırıncı (bulangerie)’ de durduk. Oğlum ve Gelinim içeri girip, çörek sandviç almak istediler, Eşim parasını ödemek istedi. Çantasından cüzdanını çıkardı, açtı, para yok. 200-300€ cıvarında bir nakit para yok. Cüzdan boş. Panik olduk. Önce otelde çalındı sandık. Bilet alırken nakit para cüzdanda duruyordu. Metroda gitti. Önümüze bir genç kadın önünde çanta ile oturmuştu. Çantayı öne iterek , altta çantaları boşaltmış. Benim cüzdandakı 10€ da gitmiş, haberim yok. Eşim’in çantasının fermuarlı gözünde naylon torba içinde 1000€ vardı duruyor.
Paris’e her yıl 30- milyon turist geliyormuş. Paris’in nüfusu 6-milyon. Yankesiciler gençler çocuklar Doğu Avrupa vatandaşları, oluyormuş. Gazete haberlerini okudum. Paris’liler yanlesicileri hemen tanıyorlar önlem alıyorlar. Yakalanan çocuklar yaş durumundan faydalanıp serbest bırakılıyorlar, yani onlara ceza vermeye imkan yok.

Herbirinin çaldığı para ortalama 4000€ cıvarında tahmin ediliyor. Paris’in güzelliği ile etkilenen Yabancı turistler onlar için kolay hedef durumundalar. Parasını çaldıran turistler için hiç hoş bir durum değil. Pasaportunu çaldıranlar tam şok yaşıyorlar.
Ertesi gün metroda benzer bir durum oldu, bu defa Eşim hemen fark etti, önünde bir çanta ile üstüne doğru gelen kadını itti.
Alttan eller birbirine deymiş. Parayı cüzdandan çekip alıyorlar.
Bir anda olup bitiyor. Ben bile fermuarı açık çanta ile metrodan indim, hiçbir zaman yapmayacağım iş, olacak gibi değil. 
Parayı ve pasaportu iç fermuarlı cepte saklamak veya otelde bırakmak lazım.
Cüzdanınızı pantalon ön cebinize koyun, tehlikeli durumda eliniz cebinizdeki cüzdanınızı kavrar olsun. Paris’i gezin görün ama metroda özellikle masum görünüşlü çocuk yankesicileri belirleyin ve onlardan uzak durun.
Paris 18- kasım 2019

 

Haluk Direskeneli, Sent from my iPad

Last modified: 25 Kasım 2019