ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Program

bi' Dünya ODTÜLÜ Program Bölümler Oturumlar Kayıt

Sevgili Mezunlarımız, 

ODTÜ Mezunlarının  Bi’ Dünya ODTÜLÜ 2020 sanal buluşmasında bir araya geldi…

Biliyorsunuz, 27 Haziran’da yapılacak olan ODTÜ Mezunlar Günü; “Korona” nedeniyle, önce belirsiz bir tarihe ertelendi; 19 Haziran’da da iptal edildi. Bunun üzerine, ODTÜ Mezunları Dernekleri  27 Haziran 2020’yi tüm dünyadaki ODTÜ mezunları topluluklarıyla birlikte “bulunduğumuz yerden katılabildiğimiz bir toplantı”ya dönüştürdü. Mezunlarımızın bir girişimi olan Deal Room Platformu bu konuda güçlü bir altyapı sağlıyor. Çok sayıda sınıf toplantısına, küresel oturuma ve neredeyse sınırsız 1’e 1 görüşmeye olanak sağlayan bu platform üzerinde binlerce ODTÜ mezunu küresel ölçekte bir araya geldi.

Sınıf Toplantılarında mezunlarımız 2 ders saati süresince görüştü, özlem giderdi ve sohbet etti, bunun için toplantıya ve DealRoom’a kayıt olmaları ve 27 Haziran’da saat 17:40-19:30 ‘blok’ dersine yetişmeleri yeterli oldu… 

Sabah 8:40’tan başlayarak -sınıf toplantıları saatleri dışında- akşam 23:30’a kadar olan Oturumları ise panel, sunum ve konuşmalarla değerlendirdik. Dünyanın her tarafından, çeşitli konularda görüşlerini paylaşacak çok sayıda değerli konuşmacımız bu oturumlarda yer aldı.

1’e 1 Görüşmeler: Katılan binlerce mezun arasında birbirini tanımak isteyenler için 15 dakikalık görüşmeler; tüm mezunlarımıza ODTÜlü (b)ağlarını geliştirme fırsatı sağladı. İş, ilgi ve uzmanlık alanlarına bağlı sorgulamaların kolaylıkla yapılabildiği bu ortamdaki herkes iletişim kurmak istediği mezunlarımızdan randevu istedi, yazıştı ve belirtilen zamanda da görüştü.

 

Küresel ölçekte gerçekleştirdiğimiz bu toplantı hem buluşma hem paylaşım hem de tanışma ortamı olarak çok değerlidir. Fakat ODTÜ öğrencilerinin burs ve mentorluk programlarında kullanılacak bağışlarınızla ODTÜ’nün geleceği için yapmış olacağınız yatırım en az bunlar kadar değerli olacaktır.

Dernek ve topluluklar için aşağıdaki programda hangi oturumların sorumluluğunu kimlerle paylaşmaları gerektiği doğrultusunda bir öneri var. Bunda tabii ki ufak tefek değişiklikler olabilir; başlangıç olarak yaklaşık bir çerçeve oluşturmak için önerilmiştir.

Oturumlar

Katılımcı sayısının artışına bağlı olarak yeni bir amfi daha kullanıma açılabilecektir.

Her oturum için bir kolaylaştırıcı tanımlanacaktır. 

İlgili dernek belirlediği Kolaylaştırıcıyı “Bir Dünya ODTÜLÜ Yürütme Kurulu”na iletilecektir.

Kolaylaştırıcının Bir Dünya ODTÜLÜ Yürütme Kurulu ile iletişim halinde yapacakları Kolaylaştırıcılar sayfasında açıklanmıştır.

Konular

Oturumlarda aşağıdaki konuların çeşitliliği sağlayacak biçimde kapsanması gözetilecektir:

Barış-Adalet-Eşitlik, Biyosfer, Eğitim, Ekonomi, Enerji, Girişimcilik, Gıda, İklim, İletişim-Bilişim, İnşaat, İnsan Kaynakları, Kadın, Kent, Pazarlama, Planlama, Sağlık, Su, Sürdürülebilirlik, Tarım, Tasarım, Toplum, Üniversite, Uzay, Yapay Zeka, Yönetim

Konu çeşitliliğinin ve oturumlar arasındaki dengenin sağlanması için Bi’ Dünya ODTÜLÜ Yürütme Kurulu ile iletişime özen gösterilmesi eşgüdüm için gerekli olmaktadır.

Konu ve konuşmacı önerileri, Kolaylaştırıcı sayfasındaki Oturum Tanımlama Formu aracılığıyla, olabildiği ölçüde, Kolaylaştırıcı tarafından dernek@odtumist.org adresine iletilir.

Oturum kesinleştirildiğinde kolaylaştırıcıya oturum yaygınlaştırma duyurusu Bi’ Dünya ODTÜLÜ Yürütme Kurulu tarafından iletilecektir.

Toplantı kapsamında toplanan bağışlar sağlandığı kent ve ülkelerin payları da tanımlanarak burs ve mentorluk hesaplarında değerlendirilecektir.

Kayıt