ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Yatırım kime yapılır?

2 Temmuz 2021

Cevabı aslında çok basit. Yatırım, verdiğiniz parayı çoğaltan kişiye, şirkete, projeye yapılır. Verdiğiniz parayı batıracak, harcayacak, küçültecek, batıracak kişiye, şirkete, projeye yapılmaz.

En basiti kendi çocuklarınızı düşünün. Diyelim bir çocuğunuz verdiğiniz parayı ön ödeme olarak kullanıyor, bu paraya kendisi de çalışarak ekleme yapıyor, ev alıyor, daha iyi araba alıyor, çocuğunun eğitimine harcıyor. Bu iyi bir yatırımdır, teşvik edilmelidir. Geri ödemesi beklenmez. Çocuğun verilen parayı büyütmesi, kendisi ve ailesinin daha iyi hayat standardı için harcama yapması iyi birşeydir.

Öte yandan diyelim ki, bir başka çocuğunuz verdiğiniz parayı harcıyor, tüketiyor, küçültüyor, bitiriyor, dönüp gelip sizden daha fazla para vermenizi bekliyor. Yatırıma, yani para vermeye devam eder misiniz?  Aynı bir batak şirket gibi, devamlı para emiyor, ama bir getirisi yok.

Bir çocuğun paranın değerini anlaması, harcamalarını kontrol altında tutabilmesi için mutlaka gerçek hayatta çalışması, para kazanması gerekir. Para kazanmasını bilmeyen, para kazanmayan insan paranın kıymetini bilmez. İşe girmeyi beceremeyen, kendi bileğinin hakkıyla kendine iş bulamayan kişi de girdiği işin değerini anlayamaz.

Hayatta en iyi yatırım, en iyi getiri sağlayan yatırım çocuğunuzun eğitimine harcayacağınız paradır. Burada harcadığınız paranın size geri ödenmesini beklemezsiniz. Sizin yapamadığınız eğitimi, akademik dereceleri çocuğunuzun alması, size hayattaki en büyük başarı hissini verir. Aynı olayı torununuz başarsa çok daha mutlu olursunuz. Torunlara  akademik hayatlarında verilecek aylık geçinme paraları büyük önem taşır. Verilen paranın azı çoğu yoktur, öğrencinin, torunun eğitim hayatına yapılan katkı onu rahatlatır, annesinin, babasının, dedesinin, ninesinin onu düşündüğünü, yanında olduğunu hatırlatır, derslerine daha sıkı asılır, çalışır.

Hayatta çok sayıda benzer olaylar görmüşsünüzdür. Ailenin okumamış çocuğu, ailenin gayrimenkullerini satar, her satışın sonrasında elindeki parayı saçma harcamalara dağıtır, kısa zamanda tüketir bitirir, başka nakit olacak değerler göz diker, kardeşler arasında arıza çıkarır. Çocukların iyi eğitim alması bu yüzden çok önemlidir.

İyi eğitim almış gençler okullarını bitirirler, evlenirler, eşler mutlaka çalışır, çalışmayan eşin diğer eşin sırtına yük olması bu devirde doğru değildir. Eşler çocuk yaparlar, biz dedelerin, ninelerin en büyük mutluluğu torunlara bakmaktır. Torunlara bakmak, büyükler için hiç zor değildir. Torunun emeklemesini, konuşmasını takip etmek, dışarda beraber yürümek, çocuk parkına gitmek, biraz daha büyüyünce torunu okula götürmek, getirmek, spor okuluna götürüp getirmek, piyano kursuna götürmek. Burada bir ufak tavsiyem var. Böyle işler için gönüllü olmayın, anne baba bu yardımı sizden istesinler, siz de derhal kabul edin, ne olursa olsun sakın geri çevirmeyin.

 

Haluk Direskeneli,

Büyükada, 2 Temmuz 2021

 

Last modified: 6 Temmuz 2021