Proje Aşamaları

PROJEYE BAŞLARKEN

Doğayı Kucakla Projesi belirtilen tarih aralığına gelmeden hayata geçmişti. Proje başlamadan birkaç gün önce toplanılıp, proje katılımcılarının nasıl karşılanacağından başlayarak, projenin son gününde nasıl bir veda edeceğine kadar planlamıştır. Proje yazım aşamasında kullanılan zaman çizelgesi, aktivitelerin bilgilendirildiği belgeler gibi birçok belgenin üstünden geçilmiştir. Projeye başlamadan önce incelenilen her belge bizi bekleyen güzel deneyimler konusunda Türk takımını daha da heyecanlandırmıştır.

 

 

PROJE SÜRECİ VE DENEYİMLER

Proje sürecinde her gün farklı bir aktivite yapılmıştır. En büyük amaçlarımızdan biri katılımcılarımızda doğa bilinci oluşturmak, doğanın güzelliklerini fark etmek ve doğanın kolları altında farklı kültürleri birleştirmektir.

 

 

 

PROJE SÜRECİ GÜN 1

Projenin ilk gününde katılımcılar ile tanışma ve farklı kültürleri tanıma hedeflenmiştir. Okulumuzun gözde mekanlarından biri olan ve kampüsümüzün güzel doğası içine yerleşmiş masalarıyla projemize çok uygun olabileceğini düşündüğümüz “Çatı” da kahvaltı yapılmış ve bu sayede katılımcılarımızın kültürlerini ve onları tanıyabileceğimiz güzel bir ortam yaratılmıştır. Katılımcılarımızla kampüsümüzü ve güzel doğasını tanımaları adına bir kampüs turu etkinliği yapılmıştır. Bu kampüs turunda bize eşlik eden uzmanımız sayesinde, Türk takımı da çok farklı bilgiler öğrenmiş ve proje için çok güzel bir doğa turu etkinliği olmuştur. Partner organizasyonların sunumlarının yapıldığı etkinlik de Türk takımı için oldukça önemli bir etkinlik konumundadır çünkü bu etkinlik sayesinde katılımcılarımızın ülkeleri ve kültürleri hakkında bilgiler öğrenip, farklı kültürlerle tanışırken; ülkemiz ve Türk kültürü katılımcılarla tanıştırılmıştır. Kültür gecesi ve hoş geldin partisi katılımcıların sosyalleşmesi ve birbirini tanıması için oldukça değerli bir aktivite konumundadır. Kültür gecesi farklı ülkeler, farklı tatlarıyla, farklı değerleriyle buluşmuş ve benzersiz deneyimler kazanılmıştır.

PROJE SÜRECİ GÜN 2

Projenin ikinci gününde Bolu’da bir kamp etkinliği organize edilmiştir. Yedigöller kamp alanına uzmanımız tarafından verilen kamp eğitimi ile kamp çadırları kurulmuş, kamp alanı güzel ve sıcak bir ortam haline getirilmiştir. Bolu Yedigöller muhteşem doğasıyla ve güzellikleriyle projemizi yansıtan çok değerli bir mekandır. Bunun yanında kamp etkinliğimiz, daha önce kamp yapmamış katılımcılarımız için oldukça değerli ve farklı bir etkinlik konumundadır. Daha önce çadır kurmamış, doğa kampı yapmamış olan katılımcılarımız böyle bir deneyim kazanmışlar ve etkinlikten keyif almışlardır.

PROJE SÜRECİ GÜN 3

Kamp etkinliğimiz kapsamında, uzmanımız ile çok zevkli bir kuş gözlem etkinliği yapılmıştır. İsmini sıkça duyduğumuz veya daha önce hiç duymadığımız kuşlar, dürbün kullanarak gözlemlenmiş ve onlar hakkında bilgiler öğrenilmiştir. Uzmanımız eşliğinde Yedigöller doğasına sesleriyle renk katan kuşlar ile tanışmak, katılımcılarımız için değerli bir etkinlik konumundadır. Bunun yanında katılımcılarımızla beraber fotoğrafçılık etkinliği bağlamında bir yarışma düzenlenmiştir. Tüm katılımcılarımızdan doğayı fotoğraflamaları ve en çok beğendikleri fotoğrafı paylaşmaları istenmiştir. Proje üyeleri fotoğrafların arasından en çok beğenileni oylamış ve İspanya’dan bir katılımcımız birinci seçilmiştir. Bu etkinlikte tüm katılımcılar Bolu Yedigöller ve doğasını bir de farklı gözlerden görme ve deneyimleme şansına sahip olmuştur.

 

PROJE SÜRECİ GÜN 4

Projemizin dördüncü gününde katılımcılarımıza başkentimizi tanıtabilmek adına Ankara turu organize edilmiştir. Ankara turumuz Anıtkabir ile başlamıştır. Anıtkabir turumuz sayesinde katılımcılarımıza tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi yakından tanıtma fırsatımız olmuştur. Ankara Kalesi ve Hamamönü gezilerimizden sonra katılımcılarımız, gezimizi oldukça sevdiklerini ve gezmekten en çok keyif aldıkları mekanlar olduğunu belirtmişlerdir. Ankara gezimizden sonra katılımcılarımız boş vakit talebinde bulunmuş ve Ankara’da farklı mekanlar keşfetmek istediklerini belirtmişleridir. Bu isteklerini geri çevirmemek adına her birinde Türk takımından en az bir kişi olacak şekilde farklı gruplar oluşturulmuş ve katılımcılarımıza Ankara’yı keşfetmeleri için zaman tanınmıştır.

 

PROJE SÜRECİ GÜN 5

Projemizin sonuna yaklaşırken, katılımcılarımıza ülkemiz doğası için yaptıkları çalışmalarıyla önemli bir vakıf olan TEMA vakfını tanıma fırsat sunulmuştur. TEMA vakfı olarak bizi ziyaret eden uzmanlarımızın verdiği bilgiler tüm proje ekibimiz adına oldukça değerli bir etkinlik konumundadır çünkü bu etkinlik kapsamında projemizin değerlerinden olan doğayı koruma, doğanın güzelliklerinin farkına varma ve doğadan öğrenmeyi bir kere daha hatırlama şansına sahip olunmuştur.

 

PROJE SÜRECİ GÜN 6

Projemizin son gününde katılımcılarımızla Ankara’nın gözde mekanlarından biri olan Mavi Göl’de küçük bir doğa gezisi düzenlenmiştir. Mavi Göl doğası ve güzellikleriyle tüm katılımcılarımızı etkilemeyi başarmıştır. Günün en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edebileceğimiz bir diğer etkinlik ise  Youthpass gençlik değişim programı hakkında kapsamlı bir bilgilendirme yapılması amaçlanan etkinliğimizdir. Bu amaç kapsamında uzmanlarımız tarafından katılımcılarımıza güzel bir eğitim verilmiş ve soru cevap gibi farklı etkinlikler yapılmıştır. Youtpass eğitimden sonra katılımcılarımız için hazırladığımız veda videosu izletilmiş, videoda yapılan tüm etkinlikler, fotoğraflanan aktiviteler gösterilmiş ve deneyimlerimizi tekrar hatırlama fırsatı sunulmuştur.

Projemizin son günü tüm katılımcılarımız için farklı bir gün niteliğinde sayılabilir. Kazanılan her deneyim, öğrenilen her şey tekrar gözden geçirildiğinde tüm katılımcılarımız her ne kadar mutlu hissetse de projenin son günü olması tüm katılımcılarımızı etkilemiştir. Katılımcılarımız için düzenlediğimiz hoşça kal partisi her ne kadar çok eğlendiğimiz etkinliklerimizden biri olsa da bu kadar kısa sürede farklı deneyimler kazandığımız, güzel arkadaşlıklar kurduğumuz etkinliğimizin sonu geldiği için üzüldüğümüz bir etkinlik konumundadır.

Katılımcılarımız ülkelerine dönerlerken de yalnız bırakılmamış, ülkemize geldikleri gün yapılan karşılama gibi AŞTİ otogarına kadar eşlik edilerek veda edilmiştir.

 

————————————————————–

PROJE YAZIM SÜRECİ VE YAZARDAN NOT

Projemizi yazmaya başladığımız ilk günden itibaren koordinatörümüz ve yazarlarımız bu projenin amacına ulaşacağına, doğayla iç içe olunacak, yeni dostluklar kurulacak ve benzersiz deneyimler kazanılacak bir proje olacağından emin olarak projeye devam etmişlerdir. Proje için fikir arayışından başlayıp, son günü organize edene kadar geçen uzun süreç bile hepimiz için oldukça güzel bir deneyim niteliğindedir.

Projenin yazarlarından biri olarak belirtmek isterim ki oldukça yorucu, aynı zamanda eğitici ve eğlenceli geçen proje yazımı süreci benim için benzersiz bir deneyim konumundadır. Emek verdiğimiz projemizin hayata geçtiğini, detaylarıyla yazdığımız etkinliklerimizin katılımcılarımız tarafından beğenildiğini, farklı kültürler ve arkadaşlıklar deneyimlendiğini görmek beni oldukça mutlu etmiş ve gururlandırmıştır. Projeyi hayata geçirebilmek için çabalayan koordinatörümüze, projemizi en güzel halini yazabilmeyi amaçlayan yazarlarımıza, bana kattıkları benzersiz deneyimler için diğer tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.

Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Burada yer alan içerik yazarın görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz