ODTÜ Evrenindeki Deprem Çalışmaları Derlemesi

ODTÜ Evrenindeki Deprem Çalışmaları Derlemesi için yaptığımız çağrıya ilgili formu doldurarak yanıt veren ve bilgilerinin paylaşılmasını onaylayan kuruluş, topluluk ve kişilerin çalışmalarını aşağıda onaylanış sırasına göre paylaşıyoruz. 

31 Temmuz 2023’e kadar uygun sayıda çalışmanın paylaşılması durumunda tüm çalışmaları ayrı bir sitede sınıflandırılmış bir düzende sunacağız.

Pazarcık ve Elbistan Depremlerinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Lisans ve Hazırlık Öğrencileri Üzerindeki Etkileri

ODTÜ Sosyoloji Topluluğu

Sosyoloji Topluluğu çatısı altında bir grup Sosyoloji lisans öğrencisi olarak, afetin ODTÜ hazırlık ve lisans öğrencilerine etkilerini (konaklama, maddi durum, burs ihtiyacı… vb.), ODTÜ öğrencilerinin afetin ardından alınan çevrimiçi eğitim kararı hakkındaki tutumlarını ve bu süreçte ODTÜ’den beklentilerini anlamak amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirdik. Anketin yayımı öğrenci topluluklarının Instagram hesapları ve üyesi olduğumuz Whatsapp grupları üzerinden yapıldı. Uygulama, Google Forms aracılığıyla hazırlandı ve 17-23 Şubat 2023 tarihleri arasında 5 gün açık kaldı. Bu süre zarfında 642 kişiye ulaşıldı. Veriler Microsoft Excel, SPSS ve MaxQDA programlarıyla işlendi. Verilerin sunulduğu raporun sonunda, 8 maddede öğrencilerin durumu, talepleri ve ihtiyaçları özetlendi. Rapor, kişi veya kurumları öne çıkarmamak için “ODTÜ Sosyoloji Lisans Öğrencileri” diye imzalanmıştır. 

Meriç Hasan Kaleli, meric.kaleli@gmail.com

Onur Kadaifçiler, onur.suleyman03@gmail.com 

Doğa Tamer Koç, dogatamerkoc@gmail.com 

Emirhan Zengin, emirhanmetu@gmail.com 

Çalışmanın çıktısı olan rapora şuradan ulaşabilirsiniz: 

https://drive.google.com/file/d/1yutBKSu9Cr7KSOxAiqIQyV6tAZcuAOVp/view 

17.02.2023 – 23.02.2023

[Öğrenci Topluluğu, Yaşamsal Destek, Bilimsel Çalışma, Tamamlandı]

 

Kırsalın Yeniden İmarı

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Mezunları

Depremde ağır hasar gören Antakya-Merkez, Samandağ ve Defne ilçeleri ile köylerini içine alan bir alanda, bir veya bir öbek köy ölçeğinde yerel ekonomiyi ayağa kaldıracak, geliştirecek projeleri yöre insanları ile birlikte başlatıp, sürdürmek.

Yıkılan şehirlerdeki barınma ve iş kaybı sorunundan dolayı kırsala göç edenleri ekonomik olarak destekleyecek iş alanları açmak.

Kırsal yaşamı daha nitelikli, doğa ile uyumlu hale getiren, sosyal, ekonomik dayanışmayı ve ortak akıl geliştirmeyi mümkün kılan yollar, yöntemler kullanmak. Aynı zamanda var olan kültürel, sosyal değerler ağına özen göstermek.

Ayşen Eren, ayseneren@yahoo.com

https://odtumist.org/kirsalin-yeniden-imari/ 

28.02.2023 – Belirsiz

Bilgi, deneyim ve bütçe gerekecek.

[Bölüm Topluluğu, Yeniden Kalkındırma, Toplumsal Destek, Sürüyor]

 

ODTÜlü Hocam Yanındayız    

ODTÜMİST, Eymir Kültür Vakfı, ODTÜ MEZUN DERNEKLERİ KONSEYİ, Adana ODTÜ Mezunları Derneği, Antalya ODTÜ Mezunları Derneği, Birleşik Krallık ODTÜ Mezunları Derneği, Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği,  İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği, Kayseri ODTÜ Mezunları Derneği, Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği, Mersin ODTÜ Mezunları Derneği, ODTÜ Alumni in Canada, ODTÜ Bursa Mezunları Derneği, ODTÜ Denizli Mezunları Derneği, ODTÜ Ege Mezunları Derneği, ODTÜ Eskişehir ve Çevresi Mezunları Derneği, ODTÜ Mezunları Gaziantep Derneği, Samsun ODTÜ Mezunları Derneği,    

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli  depremlerin hemen ardından ODTÜMİST önderliğinde ODTÜ Konseyi harekete geçerek bir duyuru yayınladı. ODTÜMİST olarak bölgedeki 500’ün üzerinde ODTÜ öğrencisi ile hemen depremin ilk günlerinde iletişime geçtik. Bunlardan acil ihtiyaç desteği olan 208 öğrenciye yine bu ilk günlerde 208.000 TL destek sağladık. Mart ayından itibaren de depremden etkilenen 400 ODTÜ öğrencisini bursiyerlerimiz arasına kattık. Bu bursiyerlerimize mezuniyetlerine kadar da destek vermeye devam edeceğiz. Bu acı günlerde en büyük tesellimiz ODTÜ bileşenlerinin inanılmaz bir dayanışma örneği sergilemesi oldu. Öğrencilerin bu yıl sonuna kadar olan bursları çok kısa bir sürede toplandı. Pek çok kuruluş öğrencilerin mezuniyetlerine kadar burslarını ödeme konusunda  bizimle iletişime geçti. Tabii ki daha çok desteğe ihtiyacımız var ve zaman içinde bu ihtiyaç daha da büyüyecek. Ancak, ilk günlerdeki dayanışma ruhu da bizlere ve depremzede bursiyerlerimize ilerideki günler için ışık oldu.

Hüray Böke, hurayboke@gmail.com  

https://odtumist.org/burs/odtulu-hocam-yanindayiz/  

06.02.2023 – 4,5 yıl (Hazırlık’taki depremzede bursiyerlerimiz mezun oluncaya kadar)   

Destek İsteği: Çalışmanın sadece 2,5 yıllık bütçesi 12.400.000 TL. İnanılmaz bir dayanışma örneği içerisinde olunsa da uzun yıllar bu desteklerin sürdürülmesi gerekiyor.

[Dernek, İyileştirme, Yardım, Sürüyor]