Çalışma Grubunun Amacı

Dünyada ve ülkemizdeki önemli edebiyat yazarlarının eserlerini gündemimize alarak, okumak, tartışmak,  genç yazarların kitaplarını okuyarak onları tanımaya çalışmak, hayatta olan yazarları konuk olarak çağırmak ve onlarla iletişim kurarak kendileri ve edebiyat üzerine daha derin bilgiler edinmek. Öykü ve şiir geceleri düzenleyerek edebiyatın daha kenarda tutulan bu alanlarına da hak ettiği değeri vermeye çalışmak. Grup üyeleri tarafından öykü yazılmasını özendirmek, yazılan öykülerin paylaşımını organize etmek. Mezunlarımız arasında edebiyat merakı olan arkadaşlarla tanışıp bu konudaki birikimlerimizi paylaşarak bağları güçlendirmek.

 

Yapılan Çalışma ve Faaliyetler

Daha önceden kararlaştırıp programımıza aldığımız eserler ve yazarları geniş bir inceleme sonrasında görevi üstlenen bir arkadaşımız tarafından sunulur. Türk veya yabancı yazarlar, çevirmenler, edebiyat üzerine çalışan uzmanlar, edebiyat eleştirmenleri ile söyleşiler yapılır. Üyelerimiz, Türk edebiyatı veya yabancı edebiyat üzerine sunumlar yapar.

İletişim grubumuzda üyelerimiz beğendikleri veya yazdıkları öykü, şiir, gezi notlarını, çektikleri fotoğrafları grupla paylaşır, paylaşılanlarla ilgili yorumlar yazar, İstanbul’da yapılan her türlü sanat ve kültür etkinlikler, seminerler, yayımlanan kitaplarla ilgili haberleri gruba duyurur, okudukları kitaplarla ilgili düşüncelerini paylaşır.

 

Çalışma Yöntemi

Çalışma Grubu üyeleri, yazın iki ay hariç her hafta toplanarak ve iletişim gruplarında yazışarak toplantıların programını 1-2 ay önceden belirler ve program gününde uygular. Sözlü ve yazılı iletişimde hakaretamiz, alaycı, aşağılayıcı, tehditkar veya küçümseyici ifadelerin kullanılmadığı saygılı ve demokratik ortamın korunmasına özen gösterilir. Bu şekilde grubumuz 2021 yılında 18 yılı tamamlamıştır.

 

Çalışma Süresi

Çalışma Grubumuz çalışmalarını, yazın iki ay hariç haftada bir gün tüm yıl boyunca sürdürür.

 

Çalışma Grubu Katılımcıları

Çalışma Grubuna katılmak isteyen üyelerde edebiyata ilgi duyan, bu konuda söyleyecek sözü olan kişiler olmak dışında her hangi bir ön koşul aranmaz.