Veda Partisi

Veda partisi projenin son gününde düzenlenir ve proje bağlamında gelen yabancı katılımcılar ülkelerine dönmeden önce herkesin son defa toplanıp hep birlikte eğlenebilecekleri sıcak bir ortam sağlar. Tüm proje boyunca vakit geçirdiğin arkadaşlarımızla son bir eğlence akşamı denebilir. Hep birlikte yemekler yenir, şarkı açılır, sohbet edilir ve dans edilir. Eğlenceli olmasının yanında hüzünlü de bir gece denebilir. Bir yandan güzel vakit geçirirken öteki taraftan da proje boyunca görüştüğün arkadaşlarının günün ilerleyen saatlerinde gidişiyle gözler dolmaya başlıyor. Veda partisinde herkes birbirleri için notlar yazıp birbirlerine verdi, son fotoğraflar çekildi ve son kez paylaşımlar yapıldı. Yemekler yendikten bir süre sonra eğlenceli müzikler eşliğinde dans edilmeye geçilir. Bu şekilde parti ilerler ve en sonunda uçak vakti gelen katılımcılar uğurlanır. Böylece bu güzel proje güzel bir şekilde sonlanmış olur.

 

 

Arkadaşlıklar

Projelerin en güzel tarafının farklı kültürden gelen insanlarla oluşturulan bağlar, arkadaşlıklar olduğunu söyleyebilirim. İlk gün özellikle en heyecanlı olandır. İnsanlar birer ikişer gelmeye başlarlar. Her gelenle tanışılır ve böylece belki de kurulacak derin bir arkadaşlığın ilk tohumları atılmış olur. Sonrasındaki günlerde sabah uyanıp günaydın ile başlayıp beraber yemek yemek, geziye çıkmak ve birçok aktivite ile devam eden bir serüven olarak devam eder. Geçirilen vakitle birlikte o kişileri ve kültürlerinden de kaynaklanan farklılıklar, yapılan kültürel paylaşımlarla arkadaşlık bağlarının iyice pekişmesini ve çok daha sıcak ve eğlenceli bir ortam oluşmasına olanak sağlayacaktır. Bu şekilde yenilen her yemeğe ve yapılan her bir aktiviteye sıcak arkadaş sohbetleri eklenecektir. Projede edinilen arkadaşlıklarla birlikte aslında kültürel farklılıkların toplumlar arasında bir bariyer değil de daha çok bir köprü görevi gördüğü anlaşılıyor. Bu kültürel farklılıklar kurulan bağların daha kuvvetli olmasını sağladığına inanıyorum.

Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Burada yer alan içerik yazarın görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz