Yoga

Yoga bir spor veya sanat değildir, bir felsefedir. Ben de bu felsefenin içerisinde yedi yıldır yer alıyorum ve yaklaşık iki yıldır da eğitmenim. Bu felsefenin de bir kısmını oluşturan “asanalar”ı etkinlik içeriğinde olan Bolu Kampı esnasında hem yabancı hem de yerli katılımcılar ile gerçekleştirdik. Öncesinde hem doğaya hem de başlangıç seviyesine uygun hareketler belirlenerek bir akış oluşturuldu ve bu akıştaki hareketlerin ingilizce versiyonları belirlendi. Her ne kadar isimler sanskritçe olsa da kolay anlaşılabilir ve açıklanabilir olması açısından bu bir önem arz ediyor. Sonrasında ise o akışın uygulanabilmesi için uygun bir yer ve zaman aralığı seçildi. Asanaların daha kolay uygulanabilmesi açısından yaptığımız zemine matlar serildi. Bu aşama yer koşulları ve insan sayısı sebebiyle daha dağınık gerçekleşti. Onun dışında kampın ikinci günü sabahı olması sebebiyle insanların daha dinç olmasını ve gün içerisinde de bu dinçliği korumalarını sağladı.

Bolu-Yedigöller Kampı

Kampın içeriğinde olan kuş gözlemi ve fotoğrafçılığı esnasında yine aynı bölgeye yıllarca gelen ve oradaki doğal ortamı/yaşamı gözlemleyip fotoğraflayan insanlarla da tanıştık. Aslında varlığının farkında bile olmadığımız canlıların çeşitliliğini çıplak gözler ve dürbünleri ile gözlemledik. Sonrasında ise bir fotoğraf yarışması yaptık, herkesin oylarıyla birinci seçildi ve ona ufak bir hediye verildi.

Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Burada yer alan içerik yazarın görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz