ODTUMİST-İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

Yurt Dışından Bağış Yapmak için Seçenekler

YURT DIŞINDAN ODTUMIST BURS HAVUZUNA BAĞIŞ

Bu belge yurt dışında yaşayan ve ODTUMİST (İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği) burs havuzuna bağışta bulunmak isteyen kişilere yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır.
Yurt dışından gelen bağışlar Sivil Toplum Kuruluşları mevzuatına uygun olarak raporlanmaktadır.

 

ODTUMİST BURS HAVUZUNA YAPACAĞINIZ BAĞIŞIN ALT VE ÜST LİMİTİ YOKTUR

Bir öğrenci için burs tutarı 450 TL/aydır. Burslar 9 ay boyunca ödenir.
Yıllık olarak 4.050 TL olan 1 öğrenci için burs tutarını 12 eşit taksitle ödemek isteyen bir bağışçımızın aylık 340 TL bağış yapması gerekir.
Ancak bu tutar bir göstergedir, düzenli bağış tutarlarının alt ve üst limitleri yoktur.
Yapacağınız bağışlar bu tutarın altında veya üstünde olabilir.

1)    Türkiye’de bir banka hesabınız ya da Türkiye’den alınmış bir kredi kartınız varsa:

https://odtumist.org/burs/nasil-burs-verebilirsiniz/ sekmesindeki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

2)    Yurt dışından alınmış kredi kartınız ile Fonzip üzerinden:

Online bağış platformumuz Fonzip üzerinden yurt dışından alınmış olsa da 3D secure çalışan kredi kartları ile bağış yapılabilmektedir. Bu link üzerinden deneyebilirsiniz:  https://fonzip.com/odtumist/bagis/

3)    SWIFT transferi ile:

Yurt dışında çalıştığınız banka üzerinden aşağıdaki hesap numaralarına SWIFT transferi yapabilirsiniz.

Önemli not: Bağışınız hem yurt dışındaki banka hem de Türkiye’deki bankanın masrafları kesildikten sonra bize ulaşacağından düşük tutarlı bağışlarınız için bu yöntemi tercih etmemenizi öneriyoruz. Bankanıza bir derneğe burs için bağış yaptığınızı belirttiğinizde bazı ülke ve bankalar masraf almayabiliyor.

TRY IBAN: TR 95 0006 4000 0011 2990 5795 94 / Banka: Türkiye İş Bankası A.Ş.

EUR IBAN: TR89 0006 4000 0021 2990 6239 29 / Banka : Türkiye İş Bankası A.Ş

USD IBAN: TR79 0006 4000 0021 2990 6239 15 / Banka : Türkiye İş Bankası A.Ş

Kanada’da yaşıyorsanız – ODTU Alumni Association of Canada üzerinden

ODTU Alumni Association of Canada ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde Kanada’daki mezunlarımız ve ODTÜ dostları burs havuzumuza katkıda bulunabilmektedir. Detaylı bilgi için: http://odtualumnicanada.ca/donation

1)    ABD’de yaşıyorsanız –

a.      Bridge to Turkey Fund üzerinden

ABD’de yaşayan Türklerin oluşturduğu Bridge to Turkey Fund (BTF) www.bridgetoturkiye.org üzerinden burs havuzumuza bağışta bulunmak mümkün. Tek yapmanız gereken https://www.bridgetoturkiye.org/metu/  sayfasından ulaşacağınız düzenli bağış (monthly donations) ve tek seferlik bağış (one time donation) formlarında ODTÜMİST – İstanbul ODTÜ Mezunları Derneğini seçmek.

“Gift matching” seçeneği: Kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız şirketiniz büyük ihtimalle bir “gift matching” seçeneği sunuyordur. Yani şirketiniz, seçtiğiniz yardımseverlik kuruluşuna yaptığınız bağış tutarı kadar ek bağış yapıyor olabilir. Şirketinizin BTF ile işbirliği olup olmadığını bu linkten kontrol edebilirsiniz: https://www.bridgetoturkiye.org/donation-match/

b.     Benevity üzerinden

ODTUMIST’in ABD kökenli birçok büyük şirketin seçtiği Benevity (www.benevity.com) üyeliği bulunmaktadır. Şirketinizin “Workplace Giving Program” olarak kiminle çalıştığını öğrenip Benevity ile çalışıyorsa “matching” olanağından yararlanabilir ve bağışınızın ODTÜ öğrencilerine katlanarak ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

ODTUMİST BURS  ÇALIŞMA GRUBU